ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 12:00

Kimsenin aklına gelmez!

Kimsenin aklına gelmez!

"Yine Rize" diyeceksiniz. Hiç kimsenin aklına gelmeyen fıkra gibi bir olay daha...


Rize’nin İyidere İlçesi’nde dededen kalma yığma taş evinin yerine yenisini yapmaya karar veren ancak tarihi özelliği olan evi de yıkmaya gönlü razı gelmeyen 75 yaşındaki Nurettin Katırcı ilginç bir çözüm buldu, iki katlı yeni evini eskisini içerisine alacak şekilde inşa etti.Hazar Mahallesi’nde yaşayan Nurettin Katırcı dededen kalma 80 yıllık yığma taş evin yerine yeni bir ev yapmaya karar verdi. Ancak dede yadigarı evi yıkmaya gönlü razı gelmeyen, ev yapacak başka arazisi de oylmayan Katırcı düşündü taşındı, Rize'ye has yaklaşımla ilginç bir çözüm yolu buldu. Önce tek katlı eski evin çatısının bir bölümünü yıkan Katırcı, sonra da eski evi içerisine alacak şekilde iki katlı bina yaptı. Ancak yığma taş evin kalan çatı kısmı yeni evin birinci katının balkonunun önüne set çekti.

TARİHİ EVİ YIKMAK İSTEMEDİM

Eski evin yerine yeni ev yapmaya karar verdiğini ancak tarihi evi yıkmak istemediğini anlatan Katırcı, “Dede evimiz olduğu için yıkmak istemedim. Böyle bir çözüm buldum. Evi yıkmayı da düşünmüyorum. Eski evin çatısı birinci katın önünü kapatıyor. Belki çatıyı ileride yıkarımö dedi.

EV ORTADAN İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜ

Rize’de benzer bir olay Pazar İlçesi'nde yaşanmıştı. İki kardeşe ait 120 metrekarelik baba evi, çocukları tarafından ortadan ikiye bölünerek paylaşılmış, evin kendilerine ait 60 metrekarelik bölümünü yıkıp yandaki arazileri de kullanan bir kardeşin çocukları 3 katlı bina inşa ederken, diğer kardeşin çocukları da evin geri kalan bölümünü odunluk olarak kullanmaya başlamıştı.
 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER