ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:06

Kilosunu görenler şaşırıyor

Kilosunu görenler şaşırıyor

5-17 kilogram olan mahsulün normal pancarların 3 katı ağırlığa ulaştığını görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi.


Elbistan’a bağlı Doğan kasabasında bir çiftçi, tarlasında dev pancarlar yetiştirdi. 

İlçeye bağlı Doğan kasabasında çiftçilik yapan Kerbi Ceran’ın tarlasında yetişen dev pancarlar görenleri hayrete düşürdü. Uzun yıllardır pancar ekimi yaptığını belirten Ceran, daha önce böyle büyüklükte bir pancarla karşılaşmadıklarını söyledi. Tarlasında ekili pancarların hasadına başlayan çiftçi Kerbi Ceran, sökülen pancarların büyük çoğunluğunun normalin üç katı büyüklükte olduğunu görünce şaşkınlığını gizleyemediğini kaydederek, "Dev pancarları görünce tartmaya karar verdik. Gerçekten de 15 kilodan fazla ağırlığa ulaşanlar var." dedi.

Daha önceki yıllarda aynı tarlaya pancar ektiğini ancak bu büyüklüğe ulaşmadığını hatırlatan Ceran, "Tarladaki pancarların büyük bir bölümü böyle büyük. Şuanda söküm işlemi devam ediyor. Sökülen pancarların içerisinde en büyüğü 15 kilogram geldi. Tarlanın diğer kalan kısımlarında daha büyükleri de olabilir." şeklinde konuştu.

Sökümü insan gücüyle yaptıklarını ve pancarların büyüklüğü dolayısıyla çok zorlandıklarını belirten Gökhan Ceran ise "Bu yıl tarlamızda farklı bir tohum kullandık. Deneme amaçlı. Pancarlar büyük olunca söküm yapan işçiler de çok zorlanıyor. Yükleme esnasında da zorluk yaşıyoruz. Normal pancarları tek bir kişi römorka atarken bu pancarları iki kişi atıyor” ifadelerini kullandı. Normal şartlarda bir pancarın 5 ila 8 kilogram arasında değişen ağırlığa kadar ulaştığını belirten Ceran, “Bildiğimiz yöntemlerle ekim yaptık. Gübresi ve suyunu da geçen yıllara göre aynı oranda verdik. Ama bu yıl ektiğimiz pancarlar normalden 3 kat fazla ağırlığa ulaştı. Bu büyüklükteki pancarlarla dönüm başı alacağımız verimin de yüksek olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Dev pancarları sökmekte ve temizlemekte zorlandıklarını kaydeden işçiler ise daha önce böyle büyüklükte bir pancarla karşılaşmadıklarının altını çizdiler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER