ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 20:50

Khabadze, Belediye Başkanı Yılmaz’ı ziyaret etti

Khabadze, Belediye Başkanı Yılmazı ziyaret etti


Bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Samsun’a gelen Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ve beraberindeki heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşen ziyarete; Khabedze ile birlikte Gürcistan’ın eski Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze, Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Gia Tavamaıshvılı, Başbakanlık Müsteşarı Tariel Lebanıdze, Hükümet Protokol Dairesi Başkanı Irakli Beridze, Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri Osman Çalışkan, Hükümet Koruma Dairesi Başkanı Archil Abashıdze ile Koruma Dairesi Şube Müdürü Nodar Danelıa katıldı.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Khabedze, Samsun ve kendi cumhuriyetlerinin başkenti olan Batum şehri arasında birçok alanda işbirliği yapılabileceğini belirterek, “Samsun, Karadeniz’in en büyük ve modern kenti. Batum da hızla gelişen bir kent. Bizler ekonomi, turizm, kültür gibi birçok konuda karşılıklı işbirliği yapıp deneyimlerimizi paylaşabiliriz.” diye konuştu.

Başkan Yılmaz da konuklarına Samsun hakkında genel bilgiler vererek, “Bizler, Gürcü kardeşlerimizle çok eskilere dayanan kardeşlik ve akrabalık ilişkilerine sahibiz. Şimdi Samsun sokaklarına çıksak bir sürü Gürcü vatandaşımızla karşılaşırız. Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum bizim en yakın sınır komşularımızdan ve her gün karşılıklı olarak yüzlerce vatandaşımız buraya gidip geliyor. Aslında çok daha yakın ve sürekli ilişki içerisinde olmalıyız. Batum’a gidip kaldığımda şehri çok beğenmiştim. Özellikle turizm alanında oldukça gelişmiş ve çok güzel bir şehir. Ben bundan sonra çok daha yakın ilişkiler geliştirmek adına elimden geleni yapmaya hazırım. Konuklarımıza, tekrar Samsun’a hoş geldiniz diyorum ve onları ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, günün anısı olarak Başkan Yılmaz, konuğuna el yapımı seramik bir plaket verirken, Hükümet Başkanı Khabadze de Yılmaz’a, Doğu Gürcistan’da yapılan arkeolojik kazılarda çıkartılan ve 14. y.y.’a ait olduğu anlaşılan bir heykelin benzerini hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER