ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 13:56

Kedi olmadığı anlaşıldı

Kedi olmadığı anlaşıldı

Muğla'nın Datça İlçesi’nde bir otomobilin altına saklanan esrarengiz canlıyı fark edenler...


Muğla’nın Datça İlçesi’ne bağlı Karaköy Mahallesi’nde, yabani bir kedi türü olan karakulak, şehre indi. İnsanlardan korkup bir otomobilin altına gizlenen karakulak, çağrılan veteriner ile vatandaşlar tarafından balık ağı ile yakalandı. Sağlık kontrolünden geçirilen karakulak, yakalandığı bölgeye yakın ormanlık alandan tekrar doğaya salındı.

Geçen cuma günü öğlen saatlerinde, ilçeye bağlı Karaköy Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, vahşi bir hayvan türü olan karakulağı fark etti. Çevresindeki kalabalıktan ürken karakulak yol kenarında park halinde duran otomobilin altına kaçtı. Aracın lastiği ile duvar arasında savunmaya geçen karakulak, kimseyi kendisine yaklaştırmayarak beklemeye başladı.

BALIK AĞIYLA YAKALANDI

Mahalle sakinleri olayı, jandarma ve Datça Orman İşletme Şefliği ekiplerine bildirildi. Özel bir hayvan kliğini sahibi Veteriner Hakkı Kafalı da olay yerine geldi. Veteriner Kafalı ve vatandaşlar, balık ağı ile otomobilin altında saklanan karakulağı yakaladı. Jandarma gözetiminde veteriner kliniğine götürülen karakulak kontrol edildi, sağlıklı olduğu ve herhangi bir yarasının bulunmadığı belirlendi.

VETERİNER KAFALI: NESLİ TÜKENMEKTE

Karakulağa sahip çıkan ve duyarlı davranarak kendilerine arayan vatandaşlara teşekkür eden Veteriner Hakkı Kafalı, "Karakulak, nesli tükenmekte olan bir hayvan ve çok ender olarak görülüyor. Datçamızın tanıtım açısından böyle hayvanlara çok ihtiyacı var" dedi.

Hayvanı araç altından çıkarmak için yardım edenlerden, Belediye Sular İdaresi görevlisi, evli ve iki çocuk babası, 45 yaşındaki Akın Kaçar da "Hayatımda ilk kez, bir karakulağı canlı olarak görüyorum. Dağda çok keçi güttüm ama hiç karakulak ile karşılaşmamıştım. Ancak, karakulakların Datça’da yaşadıklarından haberim vardı. Komşumun evinin önünde görülmüş. Sonra benim arabamın altına girmiş. Hemen durumu Kaymakamlığa ve Ormancılara bildirdim. Biz bilinçli insanlarız. Böyle bir hayvanı öldürmenin cezasının olduğunu da biliyoruz. Bu konuda halk olarak duyarlıyız. Bu hayvanın koruma altında olduğunu da biliyoruz" diye konuştu.

ORMANA BIRAKILDI

İlçede yıllardır karakulaklar üzerine araştırma yapan Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yasin İlemin’in de kontrol ettiği karakulak, aynı gün akşam saatlerinde yakalandığı noktaya en yakın ormanlık alanda doğaya salındı. Karakulağın 1 yaşında ve dişi olduğunu yapılan kontrolde sağlıklı bulunduğunu söyleyen Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, "Muhtemelen annesinden ayrıldıktan sonra kendine yeni yaşam alanı ve av ararken tecrübesizliğinin de etkisiyle Karaköy’e kadar sokulmuş. Bu durumdaki bireylere son zamanlarda sık sık rastlayabiliyoruz. Buna benzer bireyleri verici ile takip etmek nadir türlerin doğadaki yaşamları hakkında bilgi edinmemiz ve türleri koruyabilmemiz adına çok önemli. Konu hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar’dan arkadaşlarla görüştük. Elimizde bu bireyin ağırlığına uygun bir vericimiz olmadığı için verici takmaktan vazgeçtik. Stres altındaki hayvanın bu durumdan kurtulabilmesi adına seri bir şekilde ait olduğu doğal habitatına ulaştık ve hayvanı serbest bıraktık" dedi.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER