ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Aralık 2013 Cumartesi 22:45

Kayseri'deki trafik kazası


Kayseri'nin Hacılar ilçesindeki trafik kazasında ölü sayısı 11'e yükseldi.
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören yaralıları ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, Hacılar ilçesinde Niğde Üniversitesinden gelen öğrencileri taşıyan aracın devrilmesi sonucu üzücü bir kazanın yaşandığını söyledi.
Kazada yaralananların tedavilerinin Kayseri'deki çeşitli hastanelerde devam ettiğini belirten Düzgün, "Şu anda vefat eden vatandaşımızın sayısı 11'e yükseldi. Halen 31 yaralımız var hastanelerde tedavileri devam ediyor. Çiğdem Gürbüz isimli öğrencimiz de hastanede hayatını kaybetti. Tabi olay saat 16.50 sıralarında oldu. Üç dakika gibi kısa sürede 112 acil servis ekiplerimiz olay yerine ulaştı. Ama kazanın meydana geliş sebebiyle pek çok gencimiz henüz hastanelere ulaşmadan olay yerinde ölmüş. Bütün milletimizin başı sağolsun" şeklinde konuştu.
Yaralıların tamamının, ölenlerin ise 7'sinin kimliklerinin tespit edildiğini ifade eden Düzgün, hayatını kaybedenlerden dördünün üzerinde kimlik olmaması nedeniyle kimlik tespit çalışmasının devam ettiğini vurguladı.
Ölen ve yaralanan öğrencilerin Türkiye'nin dört bir tarafından Niğde'ye okumaya geldiğini ve Kayseri'ye gelecek aileler için kalacak yer ayarladıklarına dikkati çeken Düzgün, şunları kaydetti:
"Hem Tıp Fakültesi hastanesinde hem de Afet ve Acil Durum Merkezinde il dışından çocukları için Kayseri'ye gelecek hasta yakınlarına yönelik danışma masası oluşturduk. Hasta yakınlarının konaklaması için bir kaç tane misafirhanemizi ayarladık. Öğretmenevimizde ve Hisarcık'taki vakıf misafirhanesinde ve kredi yurtlar kurumunda hasta yakınları kalabilecekler. Her türlü araç, gereç, giyim gibi benzeri ihtiyaçları tedarik ediyoruz. Bu konuyla ilgili ihtiyacı olan ve bu saatten sonra gelecek hasta yakınları 122 nolu telefona başvurmak suretiyle buralara gidebilir. Ayrıca emniyet bünyesinde oluşturulan hareket merkezimizin numarası 505 318 38 38 oradan da her türlü bilgiyi alabilirler."

- Kaza yapan aracın fenni muayenesi 2011 yılından beri yapılmamış

Her dönem, her sezon başlangıcında kışa girer araç sürücülerini kış mevsimi şartlarına göre hazırlıklarını yapmaları konusunda uyardıklarını belirten Düzgün, "Ama maalesef kaza yapan aracın fenni muayenesinin 2011 yılından beri yapılmadığını trafik ekiplerimiz olay yerinde yaptıkları kontrollerde tespit ettiler. Sadece Erciyes için değil kışın trafiğe çıkacak araçların kış lastiği kullanması, zincir takılmasına kadar önlemlerin alınmasını söylüyoruz. Kış mevsiminde herhangi bir yere gideceklerin buna göre tedbirlerini almaları gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.
Düzgün, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür'ün de hastaneye gelerek yaralı öğrencileri ziyaret ettiğini belirterek, kendisinden aldığı bilgiye göre gezinin üniversitenin resmi bir gezisi olmadığını ifade etti.

- Kazanın oluş şekli araştırılıyor

Kazanın oluş şekliyle alakalı emniyet ve bilirkişi ekiplerinin çalışmasının devam ettiğine dikkati çeken Düzgün, şöyle devam etti:
"Kazanın fren patlaması sonucu olduğu düşünülüyor. Orada hafif tatlı viraj, eğim de var. Tabi kazanın bir eve de çarpmak suretiyle yandaki duvarlara da çarpmak suretiyle olduğu söyleniyor. Bunun bir fren patlaması mı yoksa yoldaki kayganlıktan mı kaynaklandığı konusunda emniyet ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Arkadan gelen ikinci bir aracın yolda kazaya müdahale edenlere çarptığı yönünde bir bilgi var. Bu konuyla alakalı da çalışmalarımız var. Arkadan gelen ikinci bir araç 112 ambulans şoförüne çarparak yaralanmasına neden oldu. O arada bazı öğrencilerin de ikinci minibüsün çarpmasından dolayı yaralandığı, ezildiği söz konusu olabilir. Görgü tanıklarının ifadeleri emniyet birimlerimizin çalışması devam ediyor. Ölü ve yaralı sayısını muhtemelen ikinci araç artırmış. Sadece bir aracın devrilmesi sonucu bu kadar yüksek ölü sayısının olmasını beklemiyoruz. Arkadan gelen ikinci aracın birinci araçtan fırlayanları etkilemesi söz konusu olabilir."
AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya da çok üzücü bir kaza yaşandığını belirterek, "Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu tür kazaların önüne geçebilmek için kış şartlarında kurallara mümkün olduğu kadar uymamız gerekiyor" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER