ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 10:52

Kayseri mutfağı kitaplaştırılıyor

Kayseri mutfağı kitaplaştırılıyor

Kayseri yemeklerinin anlatıldığı ''Kayseri Mutfağı'' kitabı çalışmalarında sona gelindi.


Geçmişten günümüze kadar 170 yemek çeşidinin anlatıldığı kitapta mantı ve mantı çeşitlerinin tamamı yer alıyor. Kayseri Valisi Orhan Düzgün, "İlimizin marka olmuş değerlerinden" diye nitelediği Kayseri mutfağının tüm detaylarıyla yer alacağı “Kayseri Mutfağı” kitabının hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Vali Düzgün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kayseri’nin yemek kültürü ile bu alandaki gelenek ve göreneklerini kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlatılan “Kayseri mutfağı” kitabı çalışmasında konuyla ilgili farklı kesimlerden tecrübe ve bilgi sahibi kişilerden oluşan komisyonun görev yaptığını belirtti. ,

Vali Yardımcısı Yasemin Özata Çetinkaya başkanlığında kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, mutfak şeflerinden akademisyenlere kadar konuyla ilgili farklı kesimlerin temsil edildiği komisyonun aylar süren kapsamlı bir çalışma yaptığını kaydeden Vali Düzgün, yakından takip ettiği komisyon çalışmaları sonucunda ortaya çıkan “Kayseri mutfağı” kitabının Kayseri’nin bu alandaki en önemli kaynağı olacak kalitede hazırlandığını ifade etti.

KAYSERİ MUTFAĞI MARKA OLMUŞTUR

"Kayseri mutfağı, köklü ve önemli bir hazinemizdir ve sadece ilimizde değil, tüm Türkiye’de marka olmuştur" diyen Vali Düzgün, böylesine önemli bir kültürü yaşatabilmenin yanı sıra gelecek nesillere sağlıklı bilgilerle hazırlanmış önemli bir miras bırakabilmenin önemli bir görev olduğunu belirtti.

Vali Düzgün, "Kayseri, asırlar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış, coğrafi yapısıyla doğu ile batı arasında geçiş güzergâhı olmuş, bu nedenle de farklı kültürlerin buluştuğu ve kaynaştığı zengin bir mutfak kültürüne sahip olmuştur. Geleneksel mutfak zenginliğimizin kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması sorumluluğu gereği başlatılan çalışmalarda sona gelinmiştir." dedi.

170 ÇEŞİT ÜRÜN BULUNMAKTADIR

Vali Düzgün, Kayseri coğrafyasının yaşam biçimlerini, beslenme alışkanlıkları ile Kayseri mutfağını detaylıca yansıtacak kitabın bölümler halinde hazırlandığı dile getirerek, şu bilgileri verdi: "Geçmişten günümüze Kayseri’nin değerlerini yansıtan kitabımızda mantı çeşitleri başta olmak üzere kahvaltı, çorbalar, süt ve yoğurt ürünleri, et yemekleri, baklagiller, sebze yemekleri, mantılar, pilavlar, köfteler, börekler ve çörekler, hamur işleri, turşular, içecekler ve hoşaflar, tatlılar, pekmez ve pekmez ürünleri ve reçeller başlığı altında 170 çeşit ürün yer almaktadır. Aynı zamanda kitabımızda, mutfak mimarisi ile mutfak araç ve gereçleri de tanıtılmaktadır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER