ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:15

Kaybedeceği ayağı bir buçuk günde kurtarıldı


 Niğde’den, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi’ne getirilen Rifat Baş’ın tıkanma nedeniyle kesilme tehlikesi altındaki ayağı, ameliyatsız kurtarıldı. Hasta bir buçuk günde taburcu edildi.

Niğde’den, karnından dizine kadar sol ayağındaki toplar damar tıkanıklığı şikayetiyle getirilen 79 yaşındaki Rifat Baş’ın, kaybedilmek üzere olan ayağı, yapılan müdahale ve ilaç ile ayağındaki damar tıkanıklığı açıldı. Böylelikle ayağı kurtarılan hasta, sadece bir buçuk gün hastanede kaldı.

Niğde’de hayvancılık sektöründe ticaret yapan, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları bulunan, 7 yıl önce de by-pass geçiren Rifat Baş, damar tıkanıklığı nedeniyle sol ayağı morarıp şişince tedavi için, eşi Güllü Baş’ın da kısa süre önce bel fıtığı ameliyatı olduğu Medical Park Tarsus Hastanesi’ne geldi. Rifat Baş’a, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Yılmaz müdahale etti. Anestezi verilmeden yapılan uygulamada, ayaktaki toplar damarında bulunan pıhtı, ameliyata gerek kalmadan ilaç verilerek çözüldü. Toplardamarına konulan filtre sayesinde akciğerlerine pıhtı atması ve ölüm riski sonraki dönemler için de önlenmiş oldu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Yılmaz, filtre sayesinde akciğerlere pıhtı atılmasının engelleneceğini söyledi. Op. Dr. Yılmaz, yapılan bu işlemle hastanın sadece ayağının değil, hayatının da kurtarıldığını belirtti. Rifat Baş ise ayağını kaybetme korkusu altındayken sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi. Hastaneden, sadece bir buçuk günlük yatışın ardından yürüyerek çıkabilmenin büyük bir moral olduğunu belirten Baş, “Doktorumuza, hemşirelerimize ve diğer görevlilere çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER