ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 00:55

Kaşıntının suçlusu bulundu

Kaşıntının suçlusu bulundu

Amerikalı uzmanlar kaşıntıya neden olan kilit maddeyi buldu. İşte kaşıntının nedeni...


Uzmanlar beyin hücreleri arasında sinyal gönderen bir küçük molekülün kaşıntıya sebep olduğunu belirtti.

Uzmanlar insanın kaşınmasına bir kimyasalın neden olduğunu söylüyor. Yeni keşfedilen bu kimyasalın egzama gibi hastalıkların tedavisi için de bir umut olabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları kaşınmanın bir kimyasalın beyni etkilemesiyle gerçekleştiğini söylüyor. Uzmanlara göre bu kimyasal herhangi bir uyarı göndermese kaşınma diye bir şey olmayacak. ABD'de hükümet destekli araştırmanın birçok kaşınma rahatsızlıklarına çare olabileceği kaydediliyor.

Maryland'daki Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden uzmanlar beyne bilgi taşıyan bir dizi kimyasalla deney yaptı. Uzmanlar bu deneylerde kaşıntıya sebep olan kimyasalı keşfetti. Npbb adı verilen bileşimin kaşıntıyla direk bağlantılı olduğu fareler üzerinde yapılan deneyde ortaya çıktı.

Araştırmaya öncülük eden Santosh Mishra "Npbb olmayan farelere kaşıntıyı harekete geçiren birçok madde verdiğinde şaşırtıcı bir şey ortaya çıktı. Hiçbir şey olmuyor. Farelerde herhangi bir sıyrık yok. Ama eğer bunlara Npbb enjekte edilirse hemen kaşınmaya başlıyorlar" dedi.

Uzmanlar aynı sürecin insanlarda da olma olasılığının yüksek olduğunu, bunun da kaşıntıya sebep olan hastalıkların tedavisinde yeni bir umut olabileceğini söylüyor. Kaşıntıya maruz kalan egzama, diyabet, karaciğer hastaları sürekli olarak kaşıntıyla baş etmeye çalışıyor. Böbrek diyaliz hastaları da çok şiddetli kaşıntı sorunu çekiyor. Bazı kanser hastaları derideki acıyı gidermek için ağrıkesici almak zorunda kalıyor.

Dr. Mark Hoon araştırmanın henüz bitmediğini yeni başladığına dikkat çekerek kaşıntıyla ilgili bu deneylerin devam edeceğini belirtti.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER