ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 11:39

Karşıyaka’da deprem tatbikatı için bina yıkılacak

Karşıyakada deprem tatbikatı için bina yıkılacak


İzmir Karşıyaka Belediyesi, AKUT ve Sivil Savunma başta olmak üzere özel ve kamu kurumlarıyla gerçekleştirilecek uygulamalı çalışma için Yalı Mahallesi’nde eski bir bina yıkacak. Arama kurtarma ekipleri gerçek bir enkaz üzerinde tatbikat yapacak. Birleşmiş Milletler standartların da gerçekleştirilecek 3 günlük eğitim çalışmasına 100 arama kurtarma uzmanı katılacak.

        Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek uygulamalı doğal afet eğitim çalışması, 15-17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Çalışma için 14 Mart Perşembe günü Yalı Mahallesi’nde kullanılmayan iki katlı bir bina yıkılacak. Mobilyalarla aslına uygun hale getirilecek binanın yıkımı sırasında içeriye yerleştirilen kameralarla yıkım anı dakika dakika tespit edilecek. 15 Mart’ta ise organize olan ekipler, mankenlerin yerleştirildiği bina enkazında, canlıya ulaşma, ilk müdahale ve kurtarma tatbikatı yapacak.

        Çeşitli kurum ve kuruluşların arama kurtarma ekiplerinden oluşan grup, gerçek enkaz üzerindeki çalışmanın ardından 16-17 Mart tarihlerinde Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’nde eğitim seminerleri düzenleyecek.

        3 günlük uygulamalı çalışmaya Karşıyaka Belediyesi Arama Kurtarma ekibinin yanı sıra, AKUT’un İzmir, Manisa, Denizli, Eskişehir, Kocaeli gibi 11 ayrı kentteki ekipleri, AFAD İzmir, Türk Kızılayı, Ege Afet Müdürlüğü, Yeni Yüksektepe Arama Kurtarma Topluluğu, Yapı Kredi Arama Kurtarma Topluluğu (YAKUT) ile Ege Üniversitesi Arama Kurtarma Öğrenci Topluluğu (EGECAN), TRAC İzmir katılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER