ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 13:05

'Karia Yürüyüş Yolu' hizmete açıldı

Karia Yürüyüş Yolu hizmete açıldı


Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın destekleriyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından hayata geçirilen ‘Karia Yürüyüş Yolu’ düzenlenen törenle açıldı.

        Saburhane meydanındaKİ açılış törenine Vali Vekili Faruk Necmi Kurt, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, MUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş, yaptığı açılış konuşmasında, 800 kilometrelik Karia Yürüyüş Yolu'nun doğa yürüyüş rotasının kendileri için önemli projelerden birisi olduğu söyledi. Karia yolu rotası üzerinde Prehistorik çağların duvar resimlerinden, Klasik dönemin anıt mezarlarına kadar birçok antik kenti görmenin mümkün olduğunu anlatan Karakuş, “Rota üzerindeki bu kadar tarihî doğal ve kültürel çeşitliliği başka rotalar üzerinde bulabilmek çok zor. Aynı zamanda birçok bakir köy, endemik bitki, geleneklerin hüküm sürdüğü köyler, uçsuz bucaksız zeytinlikler, çam fıstığı ve badem ağaçları, taş döşemeli yollar, Akdeniz ve Ege manzaralı patikalar görülmeye değer güzelliklerdir.” dedi.

        Karakuş, eskiden ticaret ve ulaşım için kullanılan patikaları turizme açarak yerel halka bir gelir kaynağı oluşturmak istediklerini dile getirdi. Bülent Karakuş, “Bu yol ile turizm sezonunu 12 aya yaymak istiyoruz. Bu projeyle yerli ve yabancı turistlerin hiç gitmeyeceği ve konaklamaya yapmayacağı bölgelerde hareketliliğin artırılması ve konaklama yapılması sağlanacak. Yürüyüş yapmak için bölgele gelecek olan turistlere değişik tur programları sunularak yürüyüş güzergâhında olmayan yerlere de gösterilen ilgi artırılacak. Kültürel, tarihî ve doğal zenginliklere karşı bilincin oluşması sağlanarak bu değerlerin korunmasına katkıda bulunulacak. Deniz ve plaj turizm dışında bölgede var olan köklü kültürün tanıtılmasına katkı sağlanacak. Bölgede hâlihazırda yapılmakta olan turistik aktivitelere olan ilgili artırılacaktır.” şeklinde konuştu.

        Vali Vekili Kurt ise MUTSO tarafından hayata geçirilen projenin kültür turizmi açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı, “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

        MUTSO, yüzlerce yıldır var olan antik yolları, bir yıl süren çalışmalar sonucu iyileştirilerek turizme kazandırıldı. Muğla'dan Marmaris İçmeler, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi, Akyaka ve Milas’a kadar toplam 800 kilometreyi kapsayan tarihî yol beş bölümden oluşuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER