ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 16:18

Karapınar'da 500 kınalı keklik doğaya salındı

Karapınarda 500 kınalı keklik doğaya salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Konya 8. Şube Müdürlüğüce, Karapınar'da 500 kınalı keklik doğaya salındı.Doğa Koruma ve Milli Parklar Konya 8. Şube Müdürlüğüne bağlı Ereğli Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Asım Niyazoğlu, Karacadağ mevkisinde gerçekleştirilen etkinlikte, yaban hayatı sahalarında, kınalı keklik popülasyonunda azalma görülen doğal yaşam alanlarını tespit ettiklerini söyledi.

Bu alanlara kınalı keklik bırakıldığını belirten Niyazoğlu, "Doğaya Keklik ve Sülün Salım Programı" kapsamında, kınalı kekliklerin Karapınar'da doğaya bırakıldığını ifade etti.

Son yıllarda tarım alanlarında süne ve kımıl gibi zararlılarla mücadele kapsamında, kekliklerin önemli rol oynadığına işaret eden Niyazoğlu, şunları kaydetti:

"Ayrıca tarımsal üretime de katkı sağlarlar. Süne ve kımıl zararlıları, kışı dağda geçirir. Keklikler bunların yavrularını toplar. Kınalı keklikler kayalık, ormanlık ve sulak yerlerde daha rahat yaşar. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü istasyonlarında genlerden elde edilen ve çoğaltılan kınalı kekliği doğal dengesi seviyesine getirmek amacıyla, 20 bin hektarlık Karacadağ bölgesinde 500 keklik salınmıştır. Keklik bırakılan alanlarda avlanma yasağı bulunmaktadır. Kekliklerin çoğalacağına ve doğal dengenin oluşacağına inanıyorum."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER