ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 11:10

Kar insanı ferahlatıyor

Bembeyaz görüntüsünün yanında bir örtü gibi tabiatı kaplayan kar, görüntüsüyle kişinin psikolojini doğrudan etkiliyor.


 

Son günlerde Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, İstanbul’da da kendini gösteriyor. 20 milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbul kara teslim oldu. Kar birtakım olumsuzlukları getirse de, beyaz görüntüsüyle insan psikolojisini olumlu etkiliyor. Uzmanlar karın insanı rahatlattığını, kişide bir gevşemeye neden olduğunu söylüyor ve kişilerin, kar yağdığında yaşayabilecekleri güzellikleri kaçırmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Doğal bir tabiat olayı karın kişide gevşemeye neden olduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Uzman Psikologu İhsan Öztekin, beyaz görüntüsüyle karın kişiyi rahatlattığını, gevşettiğini belirtiyor.

Psikolojide beyaz rengin iç açıcı, ferahlatıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Öztekin, yaz aylarında yeşil ve mavinin, sonbahar mevsiminde sarının ve kışın ise beyazının kişinin ruh sağlığına olumlu etki ettiğini kaydetti. Trafikte birtakım aksamalara neden olan karın kişide zaman zaman endişeye neden olabildiğinin altını çizen Öztekin, karın avantaja dönüştürülebileceğini ifade etti. Bu dönemde ailelerin birbirine daha fazla zaman ayırabileceğini belirten Öztekin, soğukluğuna rağmen iç ısıtan karlı günlerde kişilerin tedbirini alması gerektiğini dile getirdi.

Pozitif etki için kişinin negatif etkiden arınması gerektiğini kaydeden Öztekin, kişilerin kar yağdığında yaşayabilecekleri güzellikleri kaçırmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER