ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 16:39

Kanatlı yaban hayvanlarının tedavileri?

Kanatlı yaban hayvanlarının tedavileri?

Kanatlı yaban hayvanlarının tedavileri?belediyeye ait Geçici Köpek Barınağı'nda yapılıyor.


Yozgat’taki 'Yaban Hayvanlarını Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapatılmasının ardından, ilde çeşitli nedenlerle yaralanan yaban hayvanlarının tedavileri, belediyeye ait Geçici Köpek Barınağı'nda yapılıyor.

Yozgat'ta hayvanların tedavisi konusunda veterinerlik hizmetini dışarıdan temin edilmesi ve bakanlığın da veteriner kadrosunun bulunmaması sıkıntı yaratırken, çamlıktaki merkez kapatıldı.

Yaban hayvanlarının tedavileri ise bir süre Yozgat'taki Keklik Üretme İstasyonu'nda gerçekleştiriliyordu. Yozgat Belediyesi tarafından geçen yıl hizmete sunulan modern 'Geçici Köpek Barınağı' tesisleri, yaban hayvanlarının da umudu oldu. İlde belediye ile Orman Müdürlüğü arasındaki protokol kapsamında köpek barınağında bir bölüm de yaban hayvanlarının tedavisi için ayrıldı.

Çeşitli nedenlerle yaralanan bir leylek, bir şahin ve 4 yavru şahinin yaraları sarılıp, tedavilerinin yapıldığını bildiren Köpek Barınağı Veteriner Hekimi Mehmet Emin Özcan, yaralı yaban hayvanlarının Orman Müdürlüğü tarafından getirilip, kendilerine tedavi için teslim edildiğini bildirdi. Özcan, "Burada tedavilerini yaptığımız yaban hayvanları sağlığına kavuşturduktan sonra tekrar Orman Müdürlüğüne veriyoruz. Onlar da çamlıkta doğaya uyum süreçlerini yürütüp, daha sonrada doğaya bırakıyorlar." dedi.

Merkeze getirilen kanadı kırık leylek ve şahinin kırık tedavilerini yaptıklarını, şimdi iyileşmelerini, yavruların ise büyümelerini beklediklerini kaydeden Özcan, barınakta her türlü hayvanın tedavisini yapabildiklerini, fakat bazı hastalıklara bağlı tedavileri mümkün olmayan hayvanları Veteriner Fakültesi bulunan üniversitelere gönderdiklerini ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER