ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:19

Kadışehri Meyvecilik Projesi Yozgat ekonomisine katkı sağlayacak

Kadışehri Meyvecilik Projesi Yozgat ekonomisine katkı sağlayacak


Yozgat Valisi Abdulkadır Yazıcı, Kadışehri Deveci Havzası Meyvecilik Projesi'nin ilin ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Vali Abdulkadir Yazıcı, Vali Yardımcısı Kemal Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir ile birlikte Kadışehri ilçesinde bulunan Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi uygulama alanını gezdi.

Kadışehri Kabalı köyünde toplam alanı 10 bin 920 dekar alanı kapsayan ve ilk etapta 5 bin 640 dekar alanda uygulamaya konulan meyvecilik projesi ihracata yönelik meyve üretimi için kuruldu. Meyve bahçesinde incelemeler yapan Vali Yazıcı, şirket yetkililerinden, il ve ilçe tarım müdüründen bilgi aldı.

Türkiye’nin en büyük bodur meyve bahçelerinden birisi olan “Kadışehri İlçesi Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesinin” örnek bir proje olduğunu belirten Vali Yazıcı, uygulama alanında çalışalarla birlikte çapa yaptı. Çapa yapan vatandaşlar, eskiden evde oturduklarını ve bir gelirlerinin olmadığını, sadece hububat ekimi ile geçimlerini sağladıklarını ifade ederek, bu projenin bölgelerinde uygulanmaya başlamasıyla birlikte işin yoğunluğuna göre 400 ile 600 kişinin iş imkanı bulduğunu, bir evden en az 2-3 kişinin çalışarak aile bütçesine katkı sağladığını söyledi.

Kabalı köyü ile birlikte civar köylerden de insanların buraya çalışmak için gelmeye başladığını ifade eden vatandaşlar, “Bölgemizde refah düzeyinin şimdiden hissedilir derecede artmıştır. Eskinden sürekli göç veren köyümüz artık göç almaya başladı. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kabalı Meyvecilik Projesinde incelemelerini tamamladıktan sonra Yangı köyüne geçen Vali Yazıcı, köy girişinde vatandaşlar ve çocukların sevgi gösterileri ile karşılandı.

Cami bahçesinde köylülerle sohbet edip sorunlarını dinledi. Köylülerin öncelikle su sorununu dile getirmeleri üzerine; yapılan çalışmalar neticesinde yeterli miktarda su kaynağının bulunduğunu ve bununla ilgili projenin de tamamlandığını söyleyen Vali Yazıcı, bu sorunun en kısa sürede halledileceğini kaydetti.

Kadışehri ilçesine gelen Vali Abdulkadir Yazıcı, önce Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksek Okulu'na bağlı "Kadışehri Bahçe Tarımı Programı" bölümünde incelemelerde bulunduktan sonra, belediye tarafından yapımına başlanılan Belediye Hizmet ve Kültür Binası'na giderek çalışmalar hakkında Belediye Başkanı Davut Karadavut’tan bilgiler aldı.

Vali Yazıcı, Kadışehri ilçesi çalışma ziyaretinin son bölümünde Kaymakam Lütfullah Ün ve Belediye Başkanı Davut Karadavut’u makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştükten sonra ilçeden ayrıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER