ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:04

Kadının sosyal hayattaki yerini öğreniyor


İnsanlık kültür mirasını tanıma meraklısı 22 Alman kadın, gezdikleri antik kentlerde geçmiş dönemlerde kadınların sosyal hayattaki yeri hakkında bilgi topluyor. Alman kadınlar, 'geçmişe yolculuk' ismini verdiği antik kent turlarında tarihe yön vermiş güçlü kadın hikayelerini dinleyerek günümüze bakan yönlerini araştırıyor.

Tamamı kadınlardan oluşan Almanya Berlin Doğal ve Arkeolojik Varlıkları Koruma ve Tanıma Vakfı üyesi 22 doktor, arkeolog, sosyolog, mimar, diş hekimi ve eczacı kadın antik kentlerde günümüze kadınların sosyal hayattaki yeri üzerine rehberlerden bilgi alıyor. 4 yıl içinde 6 defa Türkiye'de Anadolu turuna çıkan Alman kadınlar 5 yıl içinde 24 ülkede 114 antik kenti ziyaret ederek, geçmiş zaman kadınlarıyla ilgili bilgi sahibi olmuş.

Alman kadınları, gezdikleri tarihi ören yerleri içinde en fazla etkileyen kadın hikayesi; Antalya'nın Kaş ilçesi Kınık beldesi sınırları içinde bulunan Likya'nın dini idare merkezi olan Xathos'ta M.Ö. 545 yılında Perslilere karşı savaşırken kenti teslim etmemek için toplu intihar etmeleri olmuş.

Berlin Doğal ve Arkeolojik Varlıkları Koruma, Tanıma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Dr.Petra Gabriella, tarihi ören yerlerini ziyaretlerini geçmiş asırlarda kadının sosyal hayata yeri ile ilgili bilgi sahibi olmak için yaptıklarını söyledi. Gezdikleri ülkeler arasında geçmiş dönemdeki ait kadın hikayelerine Xanthos Antik Kent'te sahip olduklarını anlatan Gabriella, Xanthoslu kadınların zeytin toplama, zeytinyağı çıkarma ve çömlek yapımında eşlerine her zaman destek olmalarının hayatı birlikte paylaşmaya en güzel örnek olduğunu kaydetti. Gabriella, "Xathoslu kadınlar kendi yaşadıkları dönemde sosyal hayatın içinde olmuş. Tarımda, ticarette ve savaşta birlik olmuşlar. M.Ö. 545'te Persliler Xanthos'u işgal edince eşleriyle birlikte savaşarak şehri teslim etmemişler. Persliler şehri ele geçirince de 400 kadın çocukları ile birlikte 'biz başka milletlerin kölesi olmayız' diyerek tarihi Eşen Çayı'ndan atlayarak toplu intihar etmesi bizi etkiledi. Antik kent gezilerimizde geçmişten günümüze kadının her alanda varlıklarını gördük. Köle ticaretinin yaygın olduğu dönemlerde kadınların satılmasına çok üzüldük." diye konuştu.

Topladıkları geçmiş asır kadınları hakkında topladıkları bilgileri kitaplaştıracaklarını belirten Alman sosyolog Marianne Suppan, antik dönemde Side'de Portikli yol üzerinde bulunan 46 dükkanların bazılarının işletmesini o dönemde kadınların yapmasının bölgenin deniz ticaretinde ne kadar ileride olduğunu gösterdiğini söyledi. Antik dönemde kadınların ticari hayatta güçlü olmalarının Side'yi Pamfilya bölgesinin en güçlü deniz ticaret merkezi yaptığını anlatan sosyolog Suppan, o dönemde kurulan medeniyetlerde basılan paralarda güçlü kadın figürlerinin olmasının kadınların sosyal hayatta güçlü olduklarını göstergesi olduğunu kaydetti.

Alman diş hekimi Janne Peters, Likya Birliği devletlerinin Patara Meclisi'ne o dönemde kadın parlamenter temsilci göndermelerine de şaşırdığını belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER