ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 18:34

Kadim kardeşler 5 yıldır nakil bekliyor

Kadim kardeşler 5 yıldır nakil bekliyor


Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Ortaköy köyünde yaşayan Kadim kardeşlerden biri 5 yıldır, diğeri ise 3 yıldır böbrek yetmezliğinden dolayı nakil bekliyor.

Kadim kardeşlerden Doğan Kadim (23), üç yıl önce kasık ve bacak bölgesindeki ağrılardan dolayı gittiği hastanede böbreklerinin çalışmadığını ve böbrek naklinin yapılması gerektiğini öğrenirken 5 yaşındaki küçük kardeşi Seyfettin Kadim ise doğuştan böbrek yetmezliği çekiyor.

Kasık ve bacaklarındaki ağrılardan dolayı doktora gittiğinde böbrek hastası olduğunu öğrenen Doğan Kadim, doktorun kendisine böbreklerinin yüzde 90’ının iflas ettiğini, acilen diyalize bağlanması gerektiğini söylediğini bildirdi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan tetkiklerin ardından ameliyata girdiğini ve bir böbreğinin alındığını ifade eden Kadim, “İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde aile bireylerine yapılan tetkikler sonucunda babamın doku örnekleri tuttu. Ancak doktorların raporunda karaciğerde bulunan lekeden dolayı nakilin yapılamayacağını bildirdiler. Şimdi nakil bekliyorum” dedi.

Oğluna böbreğinin birini vermek istediğini belirten Baba Ömer Kadim (43), “2008 yılında doğan küçük oğlum Seyfettin Kadim’e de doğuştan böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Küçük çocuğumda böbrek yetmezliğinden dolayı kemik gelişimi olmuyor. Beş yaşında olmasına rağmen fiziki görünümü 1,5 yaşında gibi gözüküyor. Küçük oğlum günde beş kez, 15 dakikalığına evde diyalize giriyor” dedi.

Anne Neşe Kadim (42) oğlunun evdeki diyaliz ihtiyacını ve bakımını ilk başlarda gideremediğini, doktorların öğrenmekten başka çaresinin olmadığını söylemesi üzerine, zor da olsa öğrendiğini belirterek, "Çocuklarım böbrek bekliyor. Vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını, organ bağışı yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER