ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 07:58

Kaçtıkları topraklara böyle döndüler

Kaçtıkları topraklara böyle döndüler

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'de yeni bir hayat kurmak isteyen Afganları ölüm buradan yakaladı.


Afganistan'daki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve burada bir hayat kurmaya çalışan ancak doğalgaz zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını kaybeden 5 Afganlının cenazeleri Afganistan'a gönderildi.

Önceki gün Zeytinburnu Gökalp Mahallesi’ndeki bir apartmanın bodrum katında doğalgaz sızıntısından zehirlenen Afganistan uyruklu Şuraşuhap, Nakibullah ile kardeşi Muhibullah, Hudaybirdi Yusupi ile kardeşi üniversite öğrencisi İnayetullah Yusup ’un cenazeleri Adli Tıp Kurumu’ndan alındı.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cenaze aracıyla cami önüne getirilen 5 Afgan’ın naaşı burada kalabalık bir grup tarafından karşılandı. İkindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra, ölen Afganistanlılar için dualar okundu. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da katıldığı cenaze namazında Afganistanlıların bazı arkadaşları gözyaşlarına boğuldu. Kılınan cenaze namazından sonra ölenlerin naaşları, Afganistan’a gönderilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cenaze araçlarıyla Atatürk Havalimanı’na götürüldü.

YETKİLİ SERVİSLER DENETLENECEK

Öte yandan İGDAŞ görevlileri ve Zeytinburnu Belediyesi’ne bağlı ekiplerin, ilçedeki tesisatçı ve yetkili servisleri denetleyecekleri öğrenildi. Buna göre, yetki belgesi olmayanlara yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

İÇ SAVAŞTAN KAÇARAK TÜRKİYE'YE SIĞINMIŞLARDI

Afgan-Türk Dostluk Konseyi Başkanı Celalettin Şahab, ölen 5 kişinin iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındıklarını söylemişti. Afganistan’daki iç savaştan en çok kendilerinin etkilendiğini belirten Şahab, "Arkadaşları kapıyı çalıyor ama ses seda yok. Sonra bakmışlar başka bir olay var. Emniyete bildirmişler. Arkadaşlar gelip bakmışlar şuan da 5 tane ölü var. 4 tanesi 20- 25 yaş arası. Bir tanesi de İzmir’de okuyan kardeşimiz. Ölenlerden Nakibullah ve Muhibullah iki kardeş, İnayetullah ile Hüdaybirdi de 2 kardeş, bunlar Allahın rahmetine kavuştu. Soy isimleri henüz elimizde değil. Fakat Özbek asıllılar. 10 gün önce burayı kiralamışlar. Yasal olarak oturma izinleri var. Yeni gelmişler hatta bir tanesi de geçen hafta buraya gelmiş. Kimse kendi memleketini sıkıntı olmadan bırakmıyor. Afganistan’da savaş var. Eskiden iç savaş vardı. Afganistanlı Türkler olarak ezildik. İç savaşta da Afgan Türkleri olarak sıkıntı yaşıyoruz. Tabiki iç savaştan kaçmışlardır. Kimse anasını babasını sıcak yuvasını bırakıp da kaçmaz" demişti. 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER