ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 14:19

Kaçak avlanma balık neslini tehdit ediyor

Kaçak avlanma balık neslini tehdit ediyor


Bursa’nın Karacabey ilçesinde, üreme döneminde ağlarla havyarlı balıkların tutulduğunu iddia eden çevreciler, denetimlerin artırılmasını istedi.

Özellikle ilçenin Gölecik Deresi, Canbolu ve Gönü Şarlağı mevkilerinde bilinçsizce avlanan balıkçıların ağları, havyarlı ustufya ve kefal balıkları ile doluyor. Üreme dönemi olmasından dolayı sığ ve taşkın yerlere yumurta bırakan balıklar, balıkçıların bir numaralı hedefi haline geliyor. Önceki yıllarda Susurluk Şeker Fabrikası'nın sanayi atıklarından, derelerde yaşayan canlılar olumsuz etkilenirken, bunun sona ermesiyle balıklar tekrar üremeye başlamıştı. Balıkları gören balıkçılar ise her tarafta suya ağlar gererek küçük büyük demeden yüzlerce balığı tek seferde yakalayarak telef ediyor.

Duruma tepki gösteren çevreciler, denetimlerin yetersiz olduğunu savundu. Çevreciler, şu görüşleri ifade ettiler: “Bu bilinçsiz avlanmalar yüzünden tatlı suyun sultanı olarak anılan ustufya balığı giderek yok olacak. Yetkililer bir anca önce denetimleri sıklaştırsın. Ağlarla havyarlı balıkları tutanlara mani olunması lazım. Yoksa bölgede balık kalmayacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER