ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 22:41

İzmir'de römorkör kazası


Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İzmir Tersanesi'nde meydana gelen kazanın, bakımda olan mayın tarama gemisinin denize indirilme işlemi sırasında, "TCG Değirmendere" römorkörü havuzdayken, havuzun balans ayarının bozulması sonucu meydana geldiği iddia edildi.
AA muhabirinin olay yerinde edindiği bilgiye göre, İzmir Tersanesi'ndeki kaza öncesinde 27 Kasım'da bakıma gelen, "TCG Değirmendere" römorkörünün yanı sıra yine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda hizmet veren ve ismi açıklanmayan bir mayın tarama gemisi de aynı havuzda bulunuyordu.
Bakım çalışması sona eren 2 gemiden ilk olarak mayın tarama gemisi yeniden denize indirilirken, bu sırada havuzda bulunan, "TCG Değirmendere" römorkörü, havuzun balans ayarının bozulması sonucu sağa doğru yan yattı.
Kazada, römorkörde bulunan 1'i astsubay, 7'si er olmak üzere 8 asker ile geminin havuzdan denize indirilmesine nezaret eden tersanenin 2 sivil personeli yaşamını yitirdi. 17 kişi de yaralandı.
- Şehitlerin yakınları tersaneye geldi
Öte yandan, kazada şehit olanların bazı yakınları, tersane nizamiyesine gelerek, yetkililerden bilgi almaya çalıştı.
Şehit yakını olduğunu bildiren bir vatandaş, kazada şehit olanlar arasında Erzurum'un Oltu ilçesinden hemşehrileri olan deniz er Semih Sözen'in de yer aldığını, haberini duyunca bilgi almak için geldiklerini, ailesinin de Erzurum'dan yola çıktığını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER