ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 04:42

İzmir'de, aynı anda 5 bin kişi rekor için horon etti


Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF), ‘31 Ekim Dünya Karadeniz Günü’ etkinlikleri kapsamında, Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda ‘En kalabalık Horon’ rekor denemesi gerçekleştirdi. Meydanda 5 bin kişi aynı anda horon etti.

Konak Belediyesi’nin desteğiyle Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu'nun (EKAF) ‘31 Ekim Dünya Karadeniz Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda Horon oynama rekoru denemesi yapıldı. Binlerce İzmirli ve İzmir’de yaşayan Karadenizliler’in katılımıyla gerçekleşen "En kalabalık Horon" oynama denemesine 5 binden fazla kişi katıldı. EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, denemenin başarıyla sonuçlandığını ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdiklerini kaydetti.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a desteği için teşekkür plaketi veren EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, Karadeniz’in giderek kirlenmesine dikkat çekmek amacıyla ‘31 Ekim Dünya Karadeniz Günü’ ilan edildiğini belirterek, “Denizlerimizi temiz kullanalım, balıkları ve türlerini yok etmeyelim. Karadeniz kimyasal atık deposu, nükleer atık deposu, kaya denizi ve petrol yolu değildir.” dedi. Özyar, horon oynama rekoru için alanı dolduran tüm İzmirlilere teşekkür etti.

Karadeniz’i çok sevdiğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, horon oynama denemesinin başarıyla gerçekleştirilmesine katkı koyan İzmirlilere teşekkür ederek, “Horon Karadeniz için birlik ve beraberliktir. Dünyaya buradan barış, sevgi, birlik ve beraberlik mesajı verdik. Hep birlikte horon rekoru kırdık. 31 Ekim Dünya Karadeniz Günü etkinlikleri toplumsal barışa büyük katkı sağlayacak umut ışığı olacak.” şeklinde konuştu.

Karadeniz Halkoyunları Topluluğu’nun liderliğinde Gündoğdu Meydanı'nda rekor için eller kenetlendi ve horon oynandı. 5 bin kişinin adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdığı etkinlikte, Karadenizli sanatçı Resul Dindar da ezgileriyle İzmirlileri coşturdu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER