ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 10:10

İzmir Teleferik’te nihayet temel atılıyor

İzmir Teleferikte nihayet temel atılıyor


İhale süreci yılan hikayesine dönen İzmir'in Balçova ilçesindeki Teleferik için nihayet yeşil ışık göründü. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 başında kapatılan ve beşinci yılında ihale süreci tamamlanan Teleferik, AB standartında baştan aşağı yenileyecek. Cumartesi günü temeli atılacak tesis için 12 milyon TL harcanacak. İzmirlilerin hasret kaldığı Teleferik, saatte bin 200 kişi taşıyabilecek ve kabinler sekizer kişilik olacak.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin “Kullanılması sakıncalı” raporu üzerine hizmete kapatılan Balçova Teleferik Tesisleri, 6 Nisan 2013 saat 11.00’de düzenlenecek temel atma töreniyle birlikte yenilenmeye başlayacak. Uzun yıllar şehrin simgeleri arasında yer alan Teleferik'in bir yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, 1974 yılında kurulan Balçova Teleferik Tesisleri’nin uzun yıllardır kullanım sonucu yıprandığı düşüncesiyle Makine Mühendisleri Odası'na teknik inceleme yaptırdı. İncelemenin sonucunda hazırlanan raporda, tesisin kullanılmasının sakıncalı olduğu ve iyileştirilmesi gerektiği belirtildi. Raporu değerlendiren belediye, mekanik aksamla ilgili avan proje ve teknik şartnameler konusunda çalışma yaparak taşıyıcı halat, makara takımları, taşıyıcı gondol ve klemens direklerle ilgili iyileştirme çalışmaları yapmak üzere 2008 başında tesisleri kapattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER