ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:09

İzmir geriden mi geliyor?

İzmir geriden mi geliyor?


AK Parti Milletvekili Aydın Şengül, şehir dönüşümünde İzmir’in yavaş kaldığını, buna da Büyükşehir Belediyesi’nin sebep olduğunu iddia etti. Şengül, Torbalı Ticaret Odası’nın düzenlediği İnşaat Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, “Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri kentsel dönüşüme hızlı başladı ancak İzmir, yine ağır aksak ilerliyor. Bakanlar Kurulu tarafından aylar önce onaylanan projeler var ama hiçbir şey yapılmıyor.” dedi.

50 yıl önce şehirlerde oturanların oranı yüzde 30'ken bugün yüzde 80'lere geldiğini belirten Milletvekili Şengül, şöyle devam etti: "AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılında 2 bin dolar olan kişi başına düşen millî gelir hızla arttı ve 10 bin doları aştı. Ülke zenginleşince insanların tercihleri de değişiyor, daha güvenli yapılarda oturmak istiyorlar. Devlet olarak toplumun her kesiminin duygu ve düşüncesine önem vermelisiniz. Sağlıklı bir nesil istiyorsak, onlar için sağlıklı mekanlar hazırlamalıyız. Kentsel dönüşümle insanlar refah bir yaşama ulaşacak. Bu yasa, devletin kontrolünde uygulanacak ancak belediye, bakanlık ve müteahhitler de masanın ayağını tamamlayacak. Kentsel dönüşümde hızlanmak için gaza yavaş yavaş basacağız ancak işbirliği ve güç birliği şart. 'Tek başıma yaparım' derseniz dışarıda kalırsınız. Amacımız, bölgeleri cazibe merkezi haline getirmek.”

İzmir’in birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Aydın Şengül, "Toplum artık deprem konusunda bilinçlenmeye başladı. Kentsel dönüşümle daha dayanıklı ve sağlıklı konutlar inşa edilecek." şeklinde konuştu. Şehirlerin güzelleşeceğini ifade eden AK Parti Milletvekili Şengül, müteahhitlerin acilen biraraya gelmesi gerektiğini belirterek, projesini hazırlayan herkese destek olacakları sözü verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER