ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 16:01

İstanbul'un fethi Londra'da kutlandı


İngiltere'nin başkenti Londra'da hizmet veren Süleymaniye Kültür Merkezi, İstanbul'un Fethi'nin 560. yıl dönümünde, “29 Mayıs Fetih ve İstanbul” konulu kutlama programı gerçekleştirdi.

Süleymaniye Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Muavin Konsolos Barış Elmener ve Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Mevlüt Ceylan katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Kültür Merkezi Başkanı Erdoğan Çelik, İstanbul'un fethinin hem Türk hem de dünya tarihi için çok önemli olduğunu belirterek, "Fetih içerisinde eğer adalet yoksa, barış yoksa, sulh yoksa ve güzellikler yoksa buna fetih denmez, buna işgal denir. Bizim tarihimize baktığımız zaman asla bir işgal yoktur. Şöyle geriye dönük baktığımızda iki büyük fetih vardır. Biri Mekke'nin, diğeri de İstanbul'un fetihidir." dedi.

Muavin Konsolos Barış Elmener ise böyle bir organizasyon düzenlediği için Süleymaniye Kültür Merkezi'ne teşekkür ederek, davetlilere, "Bu akşam manidar bir gün, medeniyetlerin beşiği ve kıymetini her geçen gün daha iyi anladığımız dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihi ve kültürel yapısıyla en büyük varlığımızdır. İstanbul'un daha iyi anlamak, fetihin bugün bize ne ifade ettiğini daha iyi kavramak üzere bir araya toplanmış bulunmaktayız." diye hitabetti.

TARİHİ ŞAHSİYETLER ‘ROL MODEL’ OLARAK ANLATILMALI
Program için Türkiye'den gelen araştırmacı-gazeteci İsmail Kahraman, "Fatih Sultan Mehmet sadece bir İslam komutanı değil aynı zamanda bir insanlık komutanıydı." dedi. Kahraman, "Fatih İstanbul'u fethedene kadar Ermeniler İstanbul'a giremiyorlardı. İstanbul'a Hıristiyanlığın diğer mezhepleri de giremiyorlardı. Fatih, İstanbul'a girdikten sonra kentin kapılarını bütün medeniyetlere açmıştır. Bugün bir çok şey söyleniyor ama Ermeniler en huzurlu günlerini Fatih Sultan Mehmet döneminde geçirmişlerdir ve birçok mezhep o zaman hayat bulmuştur. Ve İstanbul'un fetihi insanlık tarihi için önemlidir." şeklinde konuştu.

Fatih'in büyük bir devlet adamı olduğunu ve İslam coğrafyasına ve insanlığa büyük hizmetler yaptığını anlatan Kahraman konuşmasını, "O muhteşem bir adamdı. Bugün Fatih'in hayatını gençlerimize anlatıp, onu rol model haline getirmemiz lazım. Bugün İslam coğrafyasını gezdiğimizde gençlik yerlerde sürünmekte. Gençlerimizi tarih bilinç ve şuurunu anlatmalıyız. Gençlerimiz kendilerine rol model şahsiyetler arıyor. Aslında en önemli modeller tarihimizde olan şahsiyetlerdir." sözleriyle tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Marathon İlahi Grubu, Arif Nihat Asya’nın ‘Fetih Marşı’ ve ilahileri programı renklendirirken, Marathon Tiyatro Kulübü de İstanbul'un fetihini anlatan mini bir tiyatro gösterimi sundu.

Mehmet Yılmaz’ın sunumu ile gerçekleşen program, Mehmet Arslan’ın yaptığı dua ile
son buldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER