ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 01:37

İstanbul'da doğalgaz faciası: 5 ölü

İstanbulda doğalgaz faciası: 5 ölü

Zeytinburnu'nda meydana gelen doğalgazdan kaçağından 5 yabancı uyruklu kişi zehirlenerek hayatını kaybetti.


İGDAŞ, Zeytinburnu'nda Afganistan uyruklu 5 kişinin şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetmesine ilişkin, yapılan ilk incelemede doğalgaz tesisatına İGDAŞ'ın bilgisi dışında bacalı şofben bağlandığını ve şofbenin baca bağlantısının uygunsuz şekilde yapıldığını bildirdi.

İGDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, Zeytinburnu Ziya Gökalp Mahallesi 47/5 Sokak'taki 5 katlı binanın bodrum katında Afganistan uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği anımsatıldı.

İGDAŞ ekiplerinin 187 Doğalgaz Acil Hattı'na gelen ihbar üzerine olay yerine gittiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İGDAŞ ekiplerinin yaptıkları ilk incelemede doğalgaz tesisatına İGDAŞ'ın bilgisi dışında bacalı şofben bağlandığı ve şofbenin baca bağlantısının uygunsuz bir şekilde yapıldığı tespit edilmiştir. Ortamda yüksek oranda karbonmonoksit gazı ölçülmüştür. Zehirlenmeye şofbenin bacasından sızan karbonmonoksit gazının sebep olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, zehirlenme ile ilgili kesin sonuçlar, yetkililer tarafından yapılacak incelemeler sonucunda ortaya çıkacaktır.''

15 GÜN ÖNCE TAŞINMIŞLAR

Zeytinburnu’nda doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybeden 5 Afgan vatandaş ile ilgili açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Mete Ahmet Alparslan, ölenlerin apartmana 15 gün önce taşındığını söyledi.

Doğalgaz faciasında hayatını kaybeden Nakibullah, Muhibullah, İneyatullah, Hüdaybirdi ve Şuraşuhap isimli 5 Afgan vatandaştan ikisinin kardeş olduğunu belirten Alparslan, “Muhtar 15 gün önce taşındıklarını söyledi. Ölenlerden bir tanesi üniversite öğrencisi olduğunu öğrendik. 3 tanesi misafir ve iki kişi de kardeş.” şeklinde konuştu.

Olayın akşam saatlerinde eve gelen başka arkadaşları tarafından ortaya çıktığını belirten Alparslan, “Afgan Türk kardeşlerimizden 5 tanesi içeride doğalgaz sızıntısı sebebiyle rahmetli oldu. Dün akşam saat ikiye kadar oturmuşlar. İkiden sonra arkadaşları ayrılmış. Diğerleri burada kalıyorlar. Saat akşam 18,00 civarında tekrar geliyorlar ve kapıyı çalıyorlar ancak cevap alamıyorlar. Telefonla arıyorlar yine cevap alamıyorlar. Polisi çağırıyorlar ve çilingir eşliğinde içeriye giriyorlar. İçeriden ağır bir doğalgaz kokusu geliyor. Polis geri çekilerek İGDAŞ‘ı arıyor. İçeri girdiklerinde 5 kişinin öldüğünü görüyorlar. Yanma yok, doğalgaz sızıntısı var. Doğalgaz sobası kullanıyorlar. İkisi bir odada ikisi bir odada biri de başka bir odada olmak üzere 5 arkadaş, biri üniversite öğrencisi. 3 tanesini de misafır gelmişler. İkisi kardeş, bunlar Afgan Türklerinden. Zeytinburnu’nda 10 bin Afgan Türkü var. Ölenlerin hepsi erkek olduğunu öğrendik. Öğrencinin biri İzmir’de oturuyor. Ölenlerin isimleri Nakibullah, Muhibullah, İneyatullah, Hüdaybirdi ve Şuraşuhap“ dedi.

İÇ SAVAŞTAN KAÇMIŞLAR

Zeytinburnu’nda doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybeden 5 Afgan vatandaşın, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye geldikleri öğrenildi.

Afgan Türk Dostluk Konseyi Başkanı Celalettin Sahab, doğalgaz sızıntısından hayatını kaybedenlerin iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelenlerden olduğunu söyledi.

Afganistan’daki iç savaştan en çok kendilerinin etkilendiğini belirten Şahab, “Arkadaşları kapıyı çalıyor ama ses seda yok. Sonra bakmışlar başka bir olay var. Emniyete bildirmişler. Arkadaşlar gelip bakmışlar şuan da 5 tane ölü var. 4 tanesi 20- 25 yaş arası. Bir tanesi de İzmir’de okuyan kardeşimiz. Ölenlerden Nakibullah ve Muhibullah iki kardeş, İnayetullah ile Hüdaybirdi de iki kardeş, bunlar Allahın rahmetine kavuştu. Soy isimleri henüz elimizde değil. Fakat Özbek asıllılar. 10 gün önce burayı kiralamışlar. Yasal olarak oturma izinleri var. Yeni gelmişler hatta bir tanesi de geçen hafta buraya gelmiş. Kimse kendi memleketini sıkıntı olmadan bırakmıyor. Afganistan’da savaş var. Eskiden iç savaş vardı. Afganistanlı Türkler olarak ezildik. İç savaşta da Afgan Türkleri olarak sıkıntı yaşıyoruz. Tabiki iç savaştan kaçmışlardır. Kimse anasını babasını sıcak yuvasını bırakıp da kaçmaz.“ şeklinde konuştu. 

ADLİ TIP MORGUNA KALDIRILDILAR

 Zeytinburnu’nda doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybeden 5 Afgan vatandaşın cenazeleri apartmandan çıkarıldı. Cesetler otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Ziya Gökalp Mahallesi 47/1 sokakta meydana gelen doğalgaz kaçağında yabancı uyruklu 5 kişi zehirlenerek öldü. Yaşamını yitiren Afganların cenazeleri, yapılan ilk araştırmanın ardından tabutlarla cenaze araçlarına taşındı. Ölen Afganların cenazeleri detaylı otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER