ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2017 Çarşamba 12:12

"İstanbul'da 2 ayda 100 binin üzerinde yeni istihdam olacak"

"İstanbulda 2 ayda 100 binin üzerinde yeni istihdam olacak"

İTO Başkanı Çağlar: "İstihdam seferberliğinde İstanbul'un tamamı için yeni istihdam rakamları çeşitli kurumlardan bize gelmeye başladı. Ocak ayında 50 binden fazla artı istihdam sağlandı" "Şubat ayında bu ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz. Bize gelen bilgilere göre, şubattaki yeni işe alımlarla birlikte 2 aylık ilave istihdam 100 binin üzerine çıkacak"


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, istihdam seferberliği kapsamında İTO üyelerinin 2 ayda 100 binin üzerinde yeni istihdam oluşturmasının beklendiğini bildirdi.

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağrısının ilk ayında İTO Meclis ve Meslek Komitesi üyesi 294 firmanın, 2 bin 326 kişiyi işe aldığını söyledi.

İstihdam seferberliğinde İstanbul'un tamamı için de yeni istihdam rakamlarının çeşitli kurumlardan kendilerine gelmeye başladığını ifade eden Çağlar, ocak ayında 50 binden fazla yeni istihdam sağlandığını kaydetti.

Çağlar, şubat ayında ise bu ivmenin devam edeceğini düşündüklerini belirterek, "Bize gelen bilgilere göre, şubattaki yeni işe alımlarla birlikte 2 aylık ilave istihdam 100 bin kişinin üzerine çıkacak." dedi.

- İstihdam seferberliğine tam destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 7 Şubat'ta düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası'na katılarak istihdam seferberliği başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeniden kolları sıvama zamanıdır. Bugün burada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin tüm üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. Bu defa inşallah, 2010-2011 yılındaki rekoru da geride bırakacak bir sonuç elde edeceğiz, ben buna inanıyorum." demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliği kısa süre içerisinde iş dünyasında karşılık buldu. Erdoğan'ın çağrısının ardından iş dünyası ve sivil toplum örgütleri istihdam seferberliğine destek için kolları sıvadı. Ülkenin dört bir yanındaki STK'lar tarafından ilave istihdama ilişkin açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise 5 Mart Pazar günü "Son Ekonomik Gelişmeler Işığında Hatay Buluşması Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, istihdam seferberliğine ilişkin, "Siz istihdam ediyorsunuz, devlet de mali ve vergisel yüklerin ödemesini gerçekleştiriyor. Yeni başlamasına rağmen şu an 230 binin üzerinde bu kapsamda istihdam gerçekleştirilmiş. Çarkların döndürülmesine katkı sağlayacak yakıt olarak ekonomiyi döndürecekler. 15-20 günden beri kıpırdama başladı." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER