ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Aralık 2016 Cuma 19:17

İstanbul başta olmak üzere 20 ilde şiddetli Lodos uyarısı

İstanbul başta olmak üzere 20 ilde şiddetli Lodos uyarısı

İstanbul'un Silivri ilçesinde şiddetli lodosun meydana getirdiği dalgalar sahildeki bazı teknelere zarar verdi. Diğer yandan Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerindeki 20 ilde kuvvetli lodos ve fırtına bekleniyor.


İstanbul'da akşam saatlerinde başlayan lodos, Silivri'de de etkisini gösteriyor.

İlçe sahilindeki bazı teknelerde, lodostan kaynaklanan dalgalar nedeniyle hasar meydana geldi. Tekne sahipleri, dalgalardan teknelerinin zarar görmemesi için kendi imkanlarıyla önlem aldı.

Silivri sahili kordon boyunda bulunan bazı teknelerin sahiplerine ulaşamayınca, batma tehlikesi geçiren teknelerin de yardımına sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar yetişti. Vatandaşlar, tekneleri bağlanan halatlar sayesinde denizden karaya çıkarttı.

Dalgakıran mevkisinde ise lodos sebebiyle boyu bir metreyi bulan dalgalar oluştu. Şiddetli lodos, sahile yakın kaldırımlarda bulunan bazı ağaçların dallarını kırdı. 

Meteorolojiden 20 il için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde 20 ilde, kuvvetli lodos ve fırtınanın bugün akşam saatlerinde başlayacağı ve yarın sabaha kadar etkili olacağı belirtildi.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Eskişehir, Ankara ve Çankırı'da rüzgarın hızını artırarak kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Bursa'da şiddetli lodos

Bursa'da akşam saatlerinde etkisini artıran lodos, hayatı olumsuz etkiliyor.

Kent merkezinde, hızı saatte 52 kilometreye ulaşan kuvvetli lodos sebebiyle, mesai bitişinde işten evine dönmeye çalışan vatandaşlar, zor anlar yaşadı.

Bazı vatandaşların düşmemek için direklere tutunduğu, ağaçların ve tabelaların lodosun kuvvetiyle sallandığı gözlendi.

Meteoroloji yetkilileri, zaman zaman hızı saatte 80 kilometreyi bulması beklenen lodosun yarın öğlen saatlerine kadar devam edeceğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER