ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 11:41

İran'dan, Irak'ın birlik ve bütünlüğüne destek


İran, Irak'ta birlik ve beraberliğin korunması ve bu ülkedeki tüm gruplar ile tarafların haklarına saygı gösterilmesini istedi.
     Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Tahran'da temaslarda bulunan Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Seyyid Ammar El-Hekim ile bir araya geldi.
     Celili, görüşmede yaptığı açıklamada, demokratik seçimlerle siyasi ve güvenlik sorunlarının aşıldığı Irak'ta birlik ve beraberliği korumanın önemine değindi.
     ''Irak'taki tüm gruplar ile tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmeli'' diyen Celili, Irak'ın bütünlüğüne kasteden eylem ve emellere ilişkin olarak, ''Irak halkı, ülkede ihtilaf çıkarmak isteyen yabancıların planlarını bilinçli hareket ederek boşa çıkaracak'' ifadesini kullandı.
     Celili'ye Irak'taki gelişmelerle ilgili bilgi veren El-Hekim, tarafların yaklaşımlarına bakıldığında demokrasinin kurumsallaşmakta olduğunun görüldüğünü söyledi.
     El-Hekim, Iraklı liderlerin sağgörüsü ve halkın derin siyasi anlayışıyla ülkenin emniyetini ve kalkınmasını hedef alan düşman komplolarının etkisiz kılınacağını ifade etti.
     Irak'ta son aylarda Maliki hükümetine karşı ülkenin çeşitli kentlerinde büyük çaplı protesto gösterileri düzenlenmiş ve Maliki hükümetinin istifası istenmişti.
     Son olarak Felluce kentinde askerlerin göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 55 kişi de yaralanmıştı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER