ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 17:16

İnanılmaz sonuç!

İnanılmaz sonuç!

32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, "Kalp kalbe karşıdır" sözünü bilimsel olarak kanıtladı!


 

32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp atış hızının ve soluk alıp verme süresinin eşit olduğunu gösterdi.

Yapılan bir araştırma, sevgililerin kalbinin eşzamanlı attığını ortaya çıkardı.
ABD'deki California Üniversitesi'nden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin, romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp atış hızının ve soluk alıp verme süresinin eşit olduğunu gösterdi.
Bilimadamları, sakin bir odada çiftleri birbirinin karşısına oturttu. Katılımcılar birbiriyle konuşmasa ve birbirine dokunmasa da kalp ve soluk ritmlerinin aynı olduğu belirtildi.

Bir başka deneyde, farklı kişilerin karşısına oturan katılımcıların kalp ve soluk ritmlerinin karşılarındakiyle ''uyumlu olmadığı'' belirlendi.

Ferrer, birçok araştırmanın ilişki yaşayan bir kişinin sevgilisinin nasıl hissettiğini anlayabildiğini gösterdiğini ancak bu araştırmanın sevgililerin fizyolojik düzeyde de birbirine benzediğini ortaya koyduğunu vurguladı.
Bilimadamlarından Jonathan Helm, deneylerde kadınların sevgililerine ''daha fazla uyum sağlandığının'' görüldüğünü, bunun kadınların belki de daha fazla empati becerisine sahip oldukları için sevgililerine daha fazla bağlı oldukları anlamına gelebileceğine dikkati çekti.

Konuya ilişkin makale, ''Science Daily'' dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER