ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 20:14

İmam rock grubu kurdu

İmam rock grubu kurdu

Antalya'nın Kaş ilçesinde imamlık yapan Ahmet Muhsin Tüzer'in iki arkadaşı ile kurduğu müzik grubu oldukça ilgi çekiyor.


Kaş ilçesinde imamlık yapan Ahmet Muhsin Tüzer'in iki arkadaşı ile kurduğu müzik grubu, rock ile tasavvuf müziğini birleştirerek albüm çıkarmanın hazırlıklarını yapıyor. Ancak genç imamı sıradışı yapan şey sadece rock'çı olması değil, hoşgörülü kişiliği.

İstanbul'da Sultanahmet Camisi'nde müezzinlik yaparken Romanyalı bir Hristiyan olan Oana Mara ile tanışan, 1999 yılında da evlenen Tüzer, bir süre sonra memleketi Kaş'ta Nasrettin Camisi'ne imam olarak atandı.

Tüzer, 2000 yılında imamlıktan istifa edip ticaret yapmaya başladı. Evliliklerinin üçüncü yılında Müslüman olan eşi, adını değiştirmedi. 2010 yılında tekrar imamlık mesleğine dönen Tüzer, Kaş'ın Pınarbaşı Köyü Camisi'nde göreve başladı.

İLK SINGLE'IN ADI "MEVLAYA GEL"

Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmalarında dereceleri bulunan Tüzer, Kaş'ta tanıştığı Erkin Koray'ın eski gitaristlerinden ve Kramp Grubu'nun kurucularından Doğan Sakin ve baterist İdris Tübcil ile “FiRock” adlı rock grubu kurdu.

Rock müziği ile tasavvuf müziğini birleştirmeyi amaçlayan grup, içinde 2'si ilahi olmak üzere 10 eserin yer alacağı bir albüm hazırlıyor. Grup, single olarak da “Mevlaya Gel” şarkısıyla önümüzdeki ay albüm çıkarmayı hedefliyor.

"BİR İMAMIN DÜNYAYA HİZMET GÖTÜRMESİ GEREKİR"

Tüzer, Doğan Sakin ile Kaş'ta tanıştığını, kendisinin de müziğe ilgi duyması nedeniyle Mayıs ayında rock grubunu kurduklarını söyledi. Rock'ın evrensel bir müzik olduğunu, kitlelere daha fazla ulaşma imkanı bulduğunu ifade eden Tüzer, “Bugün bir imamın sadece bulunduğu mahalleye, köye, ilçeye, şehre değil, dünyaya bir takım hizmetler götürmesi gerekiyor. Bu anlamda dünyadaki diğer insanlara nasıl farklı bir şekilde hitap edebilirim düşüncesiyle yola çıktık” dedi.


Rock ve tasavvuf müziklerini birleştirerek farklı eserlere imza atmayı planladıklarını dile getiren Tüzer, albümleri için hazırlayacakları 10 eserden 2'sinin “Taleal bedru” ve “Demedin mi” isimli ilahiler olacağını, bunları rock melodisiyle seslendireceklerini kaydetti.

Rock parçalarına gençlerin büyük ilgi göstereceğine inandığını ifade eden Tüzer “Eserlerimizde sadece İslami duyarlılığa sahip gençler değil, rock, pop, rap ve diğer türleri sevenler de kendilerinden bir şey bulacak” diye konuştu.

"GRUBUMUZUN SADECE DÜNYEVİ DEĞİL, AHİRET ANLAMINDA DA BEKLENTİLERİ VAR"

Tüzer, çocukluktan beri İngiliz rock grubu Queen ve solisti Freddie Mercury'i çok beğendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Grubumuzun sadece dünyevi değil, ahiret anlamında da beklentileri var. Bu birlikteliği sentezleyerek herkesi kucaklamak istiyoruz. Seslendireceğimiz eserlerle insanların ruhlarındaki elemi, ızdırabı dindirmeyi arzuluyoruz. 'Fi', matematikte ideal güzellik anlamına geliyor. Biz de rock müziğinin ideal uyumunu ortaya koymak için çaba gösteriyoruz.”

Albümleri için stüdyo çalışmalarına başladıklarını, single eserleri “Mevlaya Gel” ile sanatseverlerle buluşacaklarını anlatan Tüzer, albümlerinde yer alacak “Aşk” adlı eserde ise rock, tasavvuf ve kasidenin birlikte sunulacağını kaydetti. Tüzer, gruplarının yeni olduğunu, bu nedenle çok fazla kişinin haberinin bulunmadığını vurgulayarak, gençler başta duyanların olumlu karşıladığını ifade etti.

"ROCK İLE ESKİ VE YENİ NESLİ BİR ARAYA GETİREBİLİYORSUN"

Erkin Koray'ın 8 yıl gitaristliğini yapan ve Kramp Grubu'nun kurucusu Sakin ise geçen yıl Kaş'a yerleştiğini, Tüzer ile tanıştıktan sonra grubu kurmaya karar verdiklerini söyledi. Rock ile kitlelere daha fazla ulaşılabildiğini vurgulayan Sakin, “Rock ile eski ve yeni nesili bir araya getirebiliyorsun. Güzel bir anlatım tarzı var ve dünyanın bir ucundan diğer ucuna hitap edebiliyorsun” dedi.

“Tasavvufu rockla buluşturduk” diyen Sakin, ülke ve dünya genelinde konser vermeyi hedeflediklerini belirtti.

Tüzer'in eşi Mara ise oluşumdan mutlu olduğunu dile getirerek, “Müziğin dili yoktur, evrensel bir olaydır. İsminin rock, opera, pop, türkü olması önemli değil. İnsanlara faydalı olursa benim için en büyük mutluluktur” diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER