ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Şubat 2017 Pazar 16:10

İlkbaharın habercisi nergis çiçekleri açtı

İlkbaharın habercisi nergis çiçekleri açtı

Çukurova'da ilkbaharın habercisi sayılan nergis çiçekleri açmaya başladı.


Toros Dağları'nın yamaçlarında yetişen ve yörede "kara kışı bahara çeviren çiçek" olarak bilinen nergis, Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi şehirlerde geçim kaynağı oluyor.

Kadirli ilçesine bağlı Karatepe, Oruçbey, Sarıtanışmanlı, Kızyusuflu, Kayasuyu ve Yukarı Çiyanlı köylerinde, bazı vatandaşlar evlerinin bahçesine ekimini yaptıkları nergisleri satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Kayasuyu köyünde yaşayan Ayşe Özge (74), AA muhabirine, her yıl şubat ayında havanın ısınmasıyla bahçesine ekimini yaptığı nergislerin çiçek açtığını söyledi.

Süs bitkisi olan nergisin demetini 1 liraya sattığını anlatan Özge, güzel kokusu ve büyüleyici güzelliğiyle baharın müjdecisi olan nergis çiçeğinin doğada kendiliğinden de yetişebildiğini belirtti.

Nergisin masrafının olmadığını anlatan Özge, "Çukurova'da baharın müjdecisi olarak bilinen nergis çiçeği yağmur suyuyla beslenir. Masrafsız olarak yetiştirilir. Hasadını yaparken çok mutlu oluruz. Dağlarda kendiliğinden büyür. Topladığımız nergisler, şehirlerde küçük desteler halinde satılır. Nergislerimden yıllardır ekmek yiyorum." diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER