ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2017 Pazartesi 17:03

İlk Türk pilotlarından Tayyareci Fethi Bey anıldı

İlk Türk pilotlarından Tayyareci Fethi Bey anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye'ye ismini veren Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 103'üncü yılında düzenlenen törenle anıldı.


Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye'ye ismini veren Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 103'üncü yılında düzenlenen törenle anıldı.

İlçedeki Tayyareci Fethi Bey Anıtı önünde gerçekleştirilen törende konuşan Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurtuluş Savaşı'ndan sonra en büyük beka tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Atılgan, "Çok kuvvetli milli dayanışmaya ve silahlı kuvvetlere ihtiyacımız var. 15 Temmuz'da yapılan büyük darbe ve fitneden sonra bölgemizi şekillendirmeye çalışan emperyalist güçlerin oyununu yine bu milletin içinden çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekatı ile bozmuştur." dedi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye'ye ismini veren şehit Fethi Bey'i ölümünün 103'üncü yılında saygıyla andıklarını söyledi.

Tayyareci Fethi Bey'in, İstanbul-Kahire arası hava yolculuğu sırasında 27 Şubat 1914 tarihinde Şam'ın Taberiye ilçesi Şimiriye bucağı yakınlarında düşerek Türk havacılık tarihinin ilk kayıpları arasında yer aldığını anımsatan Çalık, "Fethi Bey, tıpkı Ömer Halisdemir ve polis memuru Fethi Sekin gibi Türk milletinin yetiştirdiği ender kahramanlardan birisi. Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Gelecek yüzyılın planları bölgemizde yapılıyor. Eğer gelecek yüzyılda söz sahibi olmak istiyorsak bu bölgede var olmak zorundayız." dedi.

Çalık, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini hatırlatarak, "İnsanı en hüsrana uğratan tarafı kendi harp okullarımızdan bu derece vatan haini çıkması. Çok şükür yine bu kurumların yetiştirdiği Türk ordusu kendi içerisindeki hainleri temizledi. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Türk milletinin ferasetiyle, güvenlik güçlerimizin vatanseverliğiyle bu kalkışma bertaraf edilmiştir. Türk milleti ne olursa olsun birlik ve beraberliğini bozmasın. Farklı inançlar olacaktır ve olsun. Bayrak sevgisi, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü hiçbir zaman tartışma konusu olmasın." diye konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da bazı şehirlerin elmasıyla, saatiyle, pamuk kozasıyla, portakalıyla, Fethiye'nin ise karanlığa bir ışık yakmak için çıktığı yolculukta şehadet şerbetini içen Şehit Fethi Bey ile anıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Beşkaza Meydanı'nda devam eden törende, Türk Hava Kurumu tarafından paramotor, roket, model uçak ile uçaktan serbest atlayış gösterileri yapıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER