ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 13:11

İletişim kurabilmek için işaret dili öğreniyorlar

İletişim kurabilmek için işaret dili öğreniyorlar


Ankara’nın Polatlı Belediyesi tarafından açılan, ‘işaret dili kursu’ büyük ilgi görüyor. Kursa katılanlar, işitme engelliler ile iletişim kurabilmek için işaret dili eğitimi alıyor.

Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi'nde haftada bir gün verilen işaret dili eğitiminde günlük hayatın içinde kullanılan kelimeler öğretiliyor. Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Engelsiz Hayat Merkezi'nin engelli, engelsiz herkese hizmet verdiğini söyledi. Çelik, “Engelli bireylerimizin toplumun her kesiminde varlığını hissettirmesi gayesiyle yürüttüğümüz çalışmalara Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi'nin hizmete girmesiyle yenilerini ekliyoruz. Bu çalışmalarımızdan birisi de işaret dili eğitimleridir. Yeni başlattığımız bu eğitimden, konuşma engelli vatandaşlarımızı anlamak, onlarla hasbihal etmek isteyen herkes yararlanabilir. Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi'nde 3 aylık işaret dili eğitimi veriyoruz. Diğer kurslarımızda olduğu gibi bu kursumuzda ücretsizdir. Yararlanmak isteyen herkes başvuru formu doldurduktan sonra bu eğitimden yararlanabilirler. Temel, orta ve ileri seviye olmak üzere üç seviyede kurs veriyoruz her bir kursumuz 3 ay sürmektedir. Toplamda 9 aylık bir kurs her aşama sonunda katılım belgesi veriyoruz.” diye konuştu. Çelik, 20 öğrenciyle eğitim başlattıklarını sözlerine ekledi.

İşaret Dili Eğitmeni Remzi Kurul da kursa katılanlara işaret dilinde temel kavramları öğrettiklerini söyledi. Kurul, “Günlük hayatta en çok kullanılan kelimeler; tanışma, selamlaşma, karşılıkla görüşme, ilk iletişimler. Daha sonra aile kavramları markete gittiği zaman alışveriş yapabilmeleri için sayıları öğretiyoruz. Dolayısıyla günlük hayatın içinde kullanılacak basit kelimelerden başlayıp en zora doğru derinlere doğru öğretmeye çalışıyoruz." dedi.

Kursiyerler ise ayrı bir dili öğrenmenin, onların dünyasını anlamanın ve onlarla iletişime geçmenin güzel olduğunu ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER