ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:25

İçmediği halde sigaradan ölüyorlar


Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, içmediği halde her yıl dünyada 1 milyon kişinin sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiğini belirtti.
Kemik yaptığı açıklamada, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunu kaydetti. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğunu aktaran Dr. Kemik, psikolojik ve maddi açıdan da toplumun sağlığını tehdit eden sigaranın verdiği zararları ortadan kaldırmanın tek yolunun tamamen bırakmak olduğunu ifade etti.

Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90’ının sigaraya bağlı olduğuna dikkat çeken Kemik, "Ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, prostat ve rahim ağzı kanserleri, sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içenlerde kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski daha fazladır. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık; kadınlarda ise düşük yapma, erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artar." diye konuştu.

Sigaranın sık sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olduğuna işaret eden Kemik, içmediği halde sigara dumanına maruz kalmanın da özellikle küçük çocuklarda akciğer gelişimine zarar vererek astım olma riskini artırdığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER