ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 15:21

Hijyen eğitimi olmayan yandı

Hijyen eğitimi olmayan yandı

Hijyen eğitimi belgesi olmayanlara 250 ila 1000 lira arasında ceza uygulanacak.


Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında yer alan işletmeler için verilen sürenin 5 Temmuz’da sona erdiğini hatırlatarak belgesi olamayanlara para cezası kesileceğini söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçen yıl yürürlüğe sokulan 'Hijyen Eğitimi Yönetmeliği' kapsamında eğitim almak isteyenler için verilen sürenin 5 Temmuz 2014 tarihinde sona erdiğini belirtti. Söz konusu yönetmeliğin gıda üretim ve perakende iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen iş kollarını kapsadığını hatırlatan Başkan Murzioğlu, bu kapsamdaki işyerlerinin ve çalışanlarının bir an önce eğitim belgesi alması gerektiğini vurguladı.

"BELGESİ OLMAYANA PARA CEZASI"

Belgelerin geçerli olabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından alınması gerektiğini belirten Murzioğlu, “Hijyen Eğitim Yönetmeliği’nin 6’ıncı maddesinin 1’inci fıkrası gereği hijyen eğitimlerini çalışanlarına kendi imkanlarıyla vermek isteyen iş yeri sahipleri ve işletenleri il veya ilçelerdeki Mesleki Eğitim Merkezleri veya Halk Eğitim Merkezleri’ne müracaat ederek, onların denetiminde, hazırlanan programlar çerçevesinde bu eğitimleri verebileceklerdir. Ayrıca herhangi bir kurumdan alınmış hijyen eğitim belgesi kabul edilmeyecektir. 5 Temmuz tarihinden sonra yapılacak denetimler sırasında hijyen eğitim belgesi sorulacağı ve bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 sayılı umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesine göre işlem yapılacak. Bu çerçevede; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 8'inci maddesinde, ‘bu kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 ila bin TL’ye kadar idari para cezası verilecektir’ denmiştir. Üyelerimizin ve firmalarımızın Hijyen eğitimi konusunda uyarıları dikkate alması ve eğitim belgesini en kısa zamanda alması gerekmektedir." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER