ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:26

Hemşehri dernekleri festival tadındaki fuarda biraraya gelecek


Samsun’da faaliyet gösteren hemşehri derneklerinin yönetimleriyle Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde biraraya gelen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Tüm hemşehri derneklerinin, festival tadında düzenleyeceğimiz fuarla tarihini, turizmini, yöresel yemeklerini, örf ve âdetlerini tanıtacağız." dedi. Acem Tekkesi'nde yapılan toplantıya Demirtaş, Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar, Özel Kalem Müdürü Nevzat Özenç, Başkan Danışmanı Ahmet Seven, Etüd-Proje Müdürü Aydın İkiz, belediye meclis üyeleri, Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF)'na bağlı dernekler, Kars, Ardahan, Iğdır, Ladik, Asarcık, Artvin, Şavşat, Gümüşhane, Çarşamba, Vezirköprü, Sinop, Erzurum, Bayburt, Malatya ve Artvin olmak üzere İlkadım'da faaliyet gösteren 30 derneğin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Hemşehri derneklerinin toplumun sesi olduğunu belirten Başkan Demirtaş, Samsunluluk ruhuyla hareket edecek bir hareketin öncüsü olacaklarını söyledi: “Samsunluluk ruhunu ve heyecanını her kesime hissettireceğiz. Her zaman derneklerimizin yanında olduk, bundan sonra da olacağız. Aynı kültür değerlerini paylaşan derneklerimize sevgi, saygı, barış ve kardeşliği özendirmenin yanında örf âdet ve kültürlerini yansıtmaları adına 13-16 Haziran 2013 arasında Büyük Hemşehri Buluşması adında bir fuar düzenleyeceğiz. Hemşehri derneklerinin bağlı olduğu il ve ilçenin tarihi, turizmi, yöresel yemekleri, örf ve âdetlerini tanıtan büyük bir hemşehri buluşması organize edeceğiz. Memleket tanıtımı ve hemşehri sorunlarının çözümü noktasında etkin rol oynayan birliklerimizi, kendi geleneklerini yaşatabilecekleri sivil toplum örgütlerini çok önemsiyoruz. Samsun'da faaliyet gösteren Samsun için emek veren ve hizmet üretenleri bu fuarımızda buluşturarak kaynaştıracağız." En büyük hayalinin hemşehri derneklerini bir çatı altında toplamak olduğunu sözlerine ekleyen Demirtaş, "Maddi imkanlarımız ve o zamanki şartlar müsait olduğu zaman bu hayalimi İlkadım’da gerçekleştireceğim." dedi.

Birliktelik ve kaynaşma adına birarada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden hemşehri dernekleri yönetim kurulu üyeleri de emeği geçenlere ve Başkan Demirtaş’a teşekkür etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER