ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:43

Hem kurumsal yapısı hem geliri artacak


Vali Halil İbrahim Daşöz, büyükşehir olan Manisa’nın hem kurumsal yapısının hem de gelirinin artacağını söyledi. Daşöz, gazetecilere yaptığı açıklamada Manisa ile birlikte 13 ilin daha büyükşehir olduğunu belirterek, büyükşehir belediyelerin diğerlerine göre daha güçlü olduklarına dikkat çekti.

Birçok gelir kaleminin büyükşehir belediyesine bağlandığını dile getiren Vali Daşöz, “Büyük projeleri, yani Gediz Nehri projesi tarzı olanları bu belediyelerin üstlenmesi gerekiyor. Valilerin, kanundan kaynaklanan denetim ve koordinasyon yetkisi var. Her birimle ilgili müfettiş, soruşturmacı görevlendirebilirler. Belediyecilik açısından yeni bir durum. İl özel idarelerinin ağırlıklı görev alanı kırsal kesimdi. Köylerin kalkmasıyla onlar da kalkıyor. Yeni bir kültür, yeni bir dönem başlıyor. Özellikle büyükşehir ve ilçe belediyelerin koordineli çalışması çok önemli.” dedi.

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte merkezde iki yeni ilçe kurulacağını belirten Daşöz, “Bunlardan biri Şehzadeler, diğeri Yunus Emre. Merkez belde ve köyler kaldırılıp ilçeye bağlanmış olacak. Hem ilçelerin kurulması hem de belediyeler bakımından yeni düzenlemeler yapılacak. İlimizdeki 698 belde, bağlı oldukları ilçenin mahallesi haline gelecek. Yaklaşık 800 köyümüz de kalkıyor. Bunlar, ilk mahalli idareler seçimine kadar varlığını sürdürecek. Yerel seçimler, buraların yeni statüsüne göre yapılacak.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER