ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 21:20

Hem beğenildi hem tepki çekti

Hem beğenildi hem tepki çekti

'Kadın plajı' hem beğenildi hem de tepki çekti


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel’in Konyaaltı Sahili’nin devamında yer alan Sarısu mesire alanının bir bölümünün ’Kadınlar Plajı’ olarak düzenleneceğini açıklaması, hem tepki hem destek buldu.

Böyle bir uygulamayı olumlu bulduklarını söyleyen Antalya Engelliler Derneği Başkanı Seval Yasak, "Kadınlar lokali, kadınlar kahvesi var, kadınlar plajı neden olmasın" dedi. Antalya’da bir süre önce Kaleiçi’ndeki Mermerli Plajı’nın kadınlar için ayrıldığını belirten Yasak, şunları söyledi:

"Büyükannelerimizin hepsi orada denize giriyordu. Aldığımız duyumlara göre bu bölgede yapılacak Kadınlar Plajı sadece kadınların denize girmesine yönelik bir yer olmayacak. Plaj kapsamındaki işletmelerde kadınlara büyük istihdam yaratılacak ve birçok kadın arkadaşımız çalışma imkanı bulacak. Burada oluşturulacak mini pazar yerinde el emeğiyle ürettikleri malzemeleri pazarlama imkanı verilecek. Söz konusu plaj sadece tesettürlü kadınlara yönelik bir plaj asla değildir. İsteyen kadınlar, açık olanlar da burayı kullanabilecek. Engelli dernek başkanı olarak birçok engelli kadın arkadaşımızın hiçbir sahilde denize giremediğini çok iyi biliyoruz. Birçoğumuzun annesi, büyükannesi de denize girememektedir. 640 kilometre sahil şeridi olan Antalya’nın küçücük bir yerinde açılan bu plaj neden insanları rahatsız etsin."

Akdeniz İlke Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticisi Nevin Kır da yıllardır kadınlar için ayrılan bir plaja özlem duyduklarını söyledi. Nevin Kır, "Denizden kumsaldan faydalanmak bizim de hakkımız. Herkesin bir görüşü var. Buna biz nasıl saygı duyuyorsak, gerek çıplaklar kampı, gerek kadın-erkek karışık biz de ayrı şekilde rahat bir ortam istiyoruz. Bu projeyi hasretle bekliyorduk. Sonuna kadar destek olacağız" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kadınlar Plajı’na yönelik düzenleme çalışmaları devam ediyor. Sahile şezlonglar konulurken, çevre düzenlemesi ve sosyal donatı alanlarının düzenleme çalışmaları yürütülüyor.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER