ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 11:53

Hayvan sevgisi hemşirelik mesleğinin önüne geçti

Hayvan sevgisi hemşirelik mesleğinin önüne geçti

Kayseri’de yaşayan Hilal Akbaş'ın hayvan sevgisi, tıp alanında çalışmasının önüne geçti.


Ailesinin ısrarıyla yazdığı 'Anestezi ve reanimasyon' bölümünü bitiren ve uzun yıllar hemşirelik yapan Akbaş, veterinerliği okuyarak hayvan hekimi olmayı tercih etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi’nde veteriner müdür olarak çalışan Hilal Akbaş’ın meslek seçiminde hayvanlara olan ilgisinin payı çok büyük. Doktor olmasını isteyen ailesi, Akbaş’ın veterinerlik bölümünü yazmasına karşı çıkmış. Israr üzerine üniversite tercihinde 'Anastezi ve reanimasyon' bölümünü seçen Akbaş, burayı bitirdikten sonra 11 yıl yoğun bakım hemşireliği yaptı.

Hayvanlara olan ilgisi nedeniyle çalışırken veterinerlik bölümünü de okuyan Akbaş, diplomasını alır almaz hemşireliği bıraktı.

Akbaş, 5 yıldır veterinerlik mesleğini icra ediyor. Hayvanat bahçesindeki birçok hayvanla dostluk kuran Akbaş, hayvanların acı çekmesine dayanamıyor, uzun süren tedavilerinde onların başlarından hiç ayrılmıyor ve hayvanlarla oyunlar oynayarak zaman geçiriyor. Akbaş, 4,5 aylık dişi aslan yavrusuna da kendi adını vermiş.

Ailesinin hayvanları sevmesine rağmen ilk başlarda veteriner olmasına karşı çıktığını anlatan Akbaş, şu anda kendisini desteklediklerini söyledi. Çocukluğunda her zaman evlerinde hayvan beslediklerini anlatan Akbaş, "Yaralı hayvanları tedavi ettirip evimizde çok baktık. Öyle ki annem sokak köpeklerine yemek verir ve ben onlar yemek yerse mamamı vermişim. Bir böceğin öldürülmesine tahammül edemez ağlardım. Hayvanlara olan aşırı ilgim, bana onlar için bir şeyler yapmam gerektiğini düşündürttü. Bunun için de hemşireliği bırakarak veteriner olmayı tercih ettim." dedi.

Bazı insanların özellikle bazı meslekler için yaratıldığına inandığını belirten Akbaş, kendisinin de veteriner hekimliği için dünyaya geldiğini düşündüğünü söyledi. Akbaş, "Bu ilgi hayvanları sadece sevmekle alakalı değil. Hayvanların sağlıklı ve rahat bir hayat sürmeleri de benim için ön plandadır. Bu nedenle mesleğimi severek yapıyorum." ifadesini kullandı.

Hayvanlarla ilgilenmenin zor olduğuna dikkat çeken veteriner hekim Hilal Akbaş, zamanla zorlukların aşıldığını kaydetti. 'Yaratılanı severim Yaratandan ötürü' sözünün kendisini çok etkilediğini ifade eden Akbaş, "Hiçbir canlının canı, bizim parmağımız kesildiğinde duyduğumuz acıdan daha kıymetsiz değil. İnsanların hayvanlara acı çektirmesine dayanamıyorum." diye sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER