ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:35

Hayvan ölümlerinin sebebi açıklandı

Hayvan ölümlerinin sebebi açıklandı


Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Göynük ilçesi Örencik, Çubuk ve Karacalar köylerinde şimdiye kadar 250 hayvanın ölmesinin sebebini açıkladı.

Valilik binasında Tarım İl Müdürü İsmail Taş'la birlikte açıklama yapan Vali Özçimen, ölüm sebeplerinin araştırıldığını, değişik numunelerin değişik laboratuvarlarda incelendiğini belirtti. İlk laboratuvar sonuçlarında botilismus hastalığının tespit edildiğini belirten Özçimen, hayvanların aşılandığını söyledi.

Hastalanan hayvanlardan kan ve iç organlardan numuneler alındığını hatırlatan Vali Özçimen, “Alınan numuneler Etlik Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Laboratuvar sonuçlarında enfeksiyöz bir hastalık tespit edilememiştir. Hastalığın devam etmesi, tedaviye cevap vermemesi, botilismus hastalığından şüphelenilmesi sonucu 26 Haziran 2010 tarihinde hayvanlar aşılanmıştır.'' şeklinde konuştu.

TÜBİTAK, MTA, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Atom Enerjisi gibi kurumların da araştırmalar yaptığını belirten İbrahim Özçimen, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından oluşturulan bir heyetin bölgede inceleme yaparak hayvanlar ve topraktan veri aldığını belirtti. Özçimen, şöyle devam etti: ''Bölgeden alınan hayvan kanı, su, yem, gaita örnekleri Pendik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilmiş, botilismus teşhisi konmuştur. Hastalık bir enfeksiyondan ziyade zehirleme yolu ile hayvanlara zarar veriyor. Bundan sonraki süreçte hastalık çıkan köylerde ilk aşılamaları gerçekleştirdik. Bundan sonraki her 6 aylık dönemde de aşılamaları düzenli olarak yapacağız. Diğer taraftan tavuk üreticilerine de bilgi verilerek atıklarını daha düzenli ve belirli bölgelere atmalarını sağlayacağız." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER