ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 17:48

Haydarpaşa Garı'nın yerine ne yapılacak?

Haydarpaşa Garının yerine ne yapılacak?

En yetkili isim açıkladı. Haydarpaşa Garı'nın yerine otel yapılacak mı?


Kapanan Haydarpaşa Garı, korunacak mı yoksa ticari ranta kurban olup otel mi yapılacak? Diğer tarihi istasyonlar tehdit altında mı? Mustafa Ilıcalı, merak edilen bütün bu soruların cevabını Enver Aysever’e açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, CNN Türk televizyonunda yayınlanan Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular’da İstanbul’un tarihi dokusunun bozulduğuna ilişkin tartışmalara açıklık getirdi.

Ilıcalı, eski banliyö hattındaki tarihi istasyonların hepsinin korunacağını ve Haydarpaşa Garı’nın gar olarak muhafaza edilip, yerine otel yapılmayacağını söyledi.

İşte Ilıcalı'nın konuşmasından satırbaşları:

Şuanda normal olarak Marmaray’ın 13,5 km’si açılmış ve ilk defa dünya projesi 62 metreden Asya’yı Avrupa’ya bağlamışız. Bugün banyo hatları da şuanda devam ediyor. Bunlar tamamlandığı zaman Marmaray projesi 65 km’lik bir 76 km’ye varan bir bütün oluyor. İstasyonlarda normal çalışmalar yapılıyor bu iki hattı banyo hattı 3 hattı ilave oluyor.

“NE RESMİ AÇIKLAMA NE İŞLEM VAR”

Haydarpaşa’nın başına bir şey gelmemiş ki Haydarpaşa’nın mevcut gelişmelere göre otel yapılacağına dair şuanda ne bir resmi kanattan yapılan bir açıklama ne buna yönelik bir işlem var. Haydarpaşa tekrar söylüyorum şuanda hızlı tren nereye kadar gelebilecek Pendik’e kadar gelebilecek, yakın bir zamanda açılacak ve banyo hatları da metro hattına dönüştüğü zaman İstanbul’un eski aynen banyo civarında oturan vatandaşlarımız çok yüksek kapasiteli bir metrodan başlayacaklar ve bunlar aynı zamanda o gün ki istasyonlar neyse aynı şekilde korunmuş olacaklar.

Göztepe’de, Bostancı’da bildiğimiz banyo trenleri devam edecek. Banyo treni metro olarak devam edecek. Yani çok düşük kapasiteyle çalışan hızlı tren yani saatte bir yönde 70.000 yolcunun olabileceği, yani taşıma gücü düşük olanlar iyileştirilerek bugünkü teknoloji uygun bir şekilde yapılacak.

Haydarpaşa bizim filmlere konu olan Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaralarına konu olan o bina aynı şekilde devam edecek. Yani başbakan bütün projelerin içinde bulunuyor zaten. Neticede teknik projeler hazırlanmadan siyasi otorite bunun yapılmasına karar verebilir mi? Şuna açlık getirelim… Bir şeyin korunması demek onu terk etmek değil ki bizim oradaki tarihi dokuyu koruyabilmemiz için onu geliştirerek korumamız lazım. Kullanmadan değil. Yani burada gar olarak da hizmet verecek, bugünkü vatandaşın ihtiyacı olan her türlü hizmeti verecek. Ben şuanda sizin televizyonunuza geldim burada her türlü imkan var yani ben bir konuk olarak sizle çok rahat bir program yapıyorum. Haydarpaşa garına gelen insanlar da orda en güzel şekilde istifade edecekler.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER