ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 18:14

Havai fişek göç ettiriyor

Havai fişek göç ettiriyor

Havai fişek atımı canlıların korkuya bağlı yaşadıkları alanı terketmesine neden oluyor.


Dünyaca ünlü Manavgat Titreyengöl ile Sorgun Çamlığı biyolojik, canlı, endemik bitki türü ve kuş çeşitliliği zengin bir yer. Titreyengöl, yapısı ve etrafından geniş sazlıkların bulunmasına bağlı kuş göçlerinde önemli beslenme alanı. 23 bin yatak kapasitesine sahip bölge Türkiye'nin 1980 sonrası turizme açılan ilk destinasyon yerlerinde biri.

Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği(TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, yaptığı açıklamada, havai fişek atımında en fazla canlıların rahatsız olduğunu, yüksek sesten korkmalarından uzun yıllar yaşadıkları alandan uzaklaşmak zorunda kaldıklarını söyledi. Hacettepe ve Akdeniz Üniversitesi'nin geçmiş yıllarda havai fişeklerin doğaya, canlılara ve tarihi eserlere verdiği zararlar hakkında çalışmalarının bulunduğunu hatırlatan Aydoğan, bölgelerinde 'bilinçli ve doğaya saygılı turizmcik' anlayışından hareketle havai fişek atımına izin vermediklerini kaydetti.

İnsanlar eğleyecek diye canlılara korku yaşatmaya hiç kimsenin hakkının olmadığını altını çizen Aydoğan, bölgede kuş göçü hareketliliği yanı sıra 526 caretta caretta deniz kaplumbağası yumurta bırakma alanının olduğunu unutulmaması gerektiğini ifade etti. Aydoğan, "Ülkemizin en seçkin turizm bölgelerinden birinde tesis edilmiş, Sorgun Ormanı Doğal SİT alanı ve göçmen kuşları uğrak yeri içinde yer alan otellerimizde 2014 yaz sezonunun başladığı bu günlerde, bölgemizin özel konumu sebebiyle, özellikle sükûnetin korunması, turistik işletmelerimizde düzenlenen eğlenceler sırasında çevreye ve doğaya zarar verecek uygulamalardan özenle kaçınılması gerekir. Havai fişek atımına bağlı yüksek ses kuş türlerini Titreyengöl'den uzaklaştırıyor. Yüksek ses nedeniyle kuşlar yoğun korku yaşıyor. Havai fişek atımının en büyük zararı da deniz kaplumbağası yavrularına veriliyor. Havai fişek atımında yumurtadan yeni çıkan kaplumbağalar ışığa bağlı yanlış yöne giderek ölmelerine neden oluyor. Dünyamızda 110 milyon yıldır var olan deniz kaplumbağalarını keyfi eğlencemiz için rahatsız etmeyelim. Otelcilerimizin eğlence amaçlı havai fişek atarak Sorgun Çamlığı ve Titreyengöl'e beslenmeye gelen kuş türlerini rahatsız etmeye hiç kimsenin hakkı yok. " dedi.

Aydoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 11 Aralık 1986 tarih, 19308 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle Gürültü Kontrol Yönetmeliği'nin 17.maddesinde, gerek bahçeli gazino, kahvehane, diskotek, dans salonları, lunaparklar, piknik yerleri, düğün salonları, açık hava sinemaları, kulüpler, lokantalar, barlar, dükkânlar gibi kamuya açık yerlerde ve gerekse konutlar bahçe ve balkonlar, avlular gibi özel yerleşim alanlarında elektronik olarak yükseltilmiş müzik seslerinin ses seviyeleri kaynağın hemen yakınında 90 dBA'yı aşamayacağını kaydetti.

Aydoğan, havai fişek atımını tarihi eserlere de zarar verdiğini, antik kent yakınlarında gürültü kirliliği yapan fişek atımına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER