ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:14

Harabe okula sığındılar

Harabe okula sığındılar


Suriye'nin İdlib kentine bağlı Azmarin kasabasındaki daha önce bombalanan bir okula sığınan çoğunluğu kadın ve çocuk 260 Suriyeli, bulabildikleri battaniye ve kilimlere sarılarak gece soğuktan korunmaya çalışıyor.
    
Suriye'de yaklaşık 2 yıldır süren iç savaşta ailesini, akrabalarını, arkadaşlarını kaybeden, evleri bombalanan Suriyelilerden bazıları çevre ülkelere sığındı, bazıları da çatışmaların daha az olduğu bölgelerdeki harabe binalarda yaşamaya başladı.
    
İdlib kentine bağlı Azmarin kasabasındaki bir okula sığınan çoğunluğu kadın ve çocuk 260 Suriyeli de soğuk havada açlık ve salgın hastalıkla mücadele ediyor.
    
Sıraları dışarı çıkartarak beton zemine serdikleri kilimlerin üzerinde yatan kadın ve çocuklar geceleri, bulabildikleri battaniyelere sarılarak soğuktan korunmaya çalışıyor.
    
Çevreden topladıkları çalılarla ateş yakarak hayırseverlerin dağıttığı malzemelerle yemek yapmaya çalışan Suriyelilerin en büyük arzusu ise bir an önce olayların bitmesi ve yaşadıkları yerlere geri dönebilmek...
    
Bir zamanlar çocuklarını gönderdikleri eğitim yuvasına sığınan Suriyeliler, Türkiye başta olmak üzere yardım kuruluşlarının destekleriyle ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.
    
Muhaliflerin kontrolünde olan ve güvenli olduğu gerekçesiyle sığındıkları okuldaki sınıflarda her biri bir köşede günlerini geçirmeye çalışan Suriyeliler arasında bulunan yaralılar ise doktor ve hastanenin bulunmadığı bölgede tedavi edilmeyi bekliyor.
    
Soğuk hava nedeniyle salgın hastalıklarla mücadele eden Suriyeli çocukların, bir çoğunun ayağında ayakkabı ve çorap da bulunmuyor.

 ''Yatak hiç, battaniye ise çok az var ''
    
Okula sığınanlardan Suriyeli Mehmet Arabo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi ailesiyle birlikte Azmarin'in civar köylerinde yaşayan toplam 43 ailenin evlerinin bombalanması sonucu kasabadaki okullara sığındığını söyledi.
    
Türkiye, Katar ve Bahreyn'den kendilerine yardım paketlerinin geldiğini ifade eden Arabo, şunları anlattı:
    
''Bize yardım geliyor, fakat buradaki insanlar için yapılan yardımlar gerçekten çok az. Çocuklarımız burada çok üşüyorlar. Yatak hiç yok, battaniye ise çok az var. Bir çok kişi aynı battaniyenin altında soğuktan korunmaya çalışıyor. Dışarıdan topladığımız çalı çırpı parçalarıyla ateş yakarak ısınmaya çalışıyoruz. Su ihtiyacımızı da komşularımızın yardımıyla karşılıyoruz.''
    
Hasta çocuklarını göstererek yardım isteyen Vahide Sadık ise, ''Bizi köyümüzden, evimizden, yurdumuzdan ettiler. Yanımıza hiçbir eşyamızı almadan kaçıp geldik Azmarin'e. Biz evlerimizde rahattık, evlerimizi yok ettiler. Esed'e ne yaptık ki. Çocuklarımız hasta ilaç, doktor yok. Nereden gelirse gelsin bizim gerçekten yardıma ihtiyacımız var'' diye konuştu.

''Yaşamak için sağdan soldan eşya topluyoruz''

Yaşadıklarını ifade etmekte zorlanan 10 yaşındaki Fatmel Hac ise yaşadıklarını, çektikleri sıkıntıları korku dolu gözlerle anlattı.
    
Her gün bomba sesleri duyduklarını ve çok korktuklarını ifade eden Hac, ''Bir okulda bir sürü insanla yaşamaya çalışıyoruz. Hiçbirimizin gidecek ne bir köyü, ne de evi var. Yaşamak için sağdan soldan topladığımız eşyalarla geçinmeye çalışıyoruz. Ortalık kış, ben ve kardeşlerim çok üşüyoruz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER