ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 12:50

Hapis cezası geliyor

Hapis cezası geliyor

Bakan Ergün, taklit ürünlerle ilgili artık hapis cezası verileceğini söyledi.


 

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 3'üncü Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı'nın (IP Conference 2013) açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, patent ve sınai hakların korunmasında disiplinli bir süreç başlattıklarını belirterek, "Taklit ürünler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacaklar. Ayrıca yakalanan bütün taklit ürünlere el konulacak" dedi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs büyük toplantı salonunda (Albert Long Hall) gerçekleştirilen 3. Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı'nın (IP Conference 2013) açılışına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, LOGO Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİTAK desteği ile kurulan Teknoloji Transfer Ofisi uzmanları ve akademisyenlerin yanı sıra yerli ve yabancı çeşitli üniversitelerden uzmanlar ve bazı yöneticiler katıldı.

"KENDİ ADIMIZA DOĞRU BİR İSTİKAMET SEÇMELİYİZ"

Toplantının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Patent Kanunu'nu yaparken getirilen bazı cezalara itirazların olduğunu vurgulayarak, "Bazı kişiler, Türkiye'yi hala fikri mülkiyetin üretilmediği, onun için başkasının mülkiyetini korumayan bir ülke gibi düşünebilir. Ne kişiler ne şirketler ne ülkeler diğerinin fikri mülkiyet hakkını veya malını şu veya bu şekilde çalarak zenginleşemez. Hırsızlık yoluyla zenginleşmenin hem hukuki hem de ahlaki bir sorun olduğunu görmemiz lazım. Biz kendi adımıza doğru bir istikamet seçmeliyiz. Kimsenin fikri mülkiyet hakkını veya sınai mülkiyet hakkını veya başka bir malını çalarak zenginleşmek gibi bir niyetimiz yok" dedi.

"ARTIK ÜNİVERSİTELER KURUMSAL OLARAK PATENT SAHİBİ OLABİLECEKLER"

Bakan Ergün, Bugün arkadaşlarımız komisyonda tamamlayacaklar, sonra genel kurula gelmiş olacak. Bu kanunla ilgili getirdiğimiz en önemli düzenlemelerden birisi artık üniversiteler kurumsal olarak patent sahibi olabilecekler. Çok gecikmiş bir düzenleme. Açıkçası gecikmiş bir mesele. Yaptığımız düzenlemeyle kurum sahibi, öğretim üyeleri bu patentlerden en az 3'te1 oranında hak sahibi olacaklar. Daha fazlası da elbette olacak. Bence rekabet olacak. Üniversitelerde üretilen bilginin ticarileşmesi konusunda çok daha başarılı bir süreci başlatmış olacağız. Fikri mülkiyet sistemini iyileştirmek için bir diğer adım incelemesiz patent uygulaması kaldırılmaktadır, niteliğini arttırmak açısından" diye konuştu.

"TAKLİT ÜRÜNLER 1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALACAKLAR"

Tescil sürecini daha etkin hale getirmek için tasarımlara itiraz ücretini kaldırdıklarını belirten Ergün, yeni kanunla sınai hakların korunması açısından çok daha disiplinli bir süreci başlattıklarını söyledi. Bakan Ergün, "Taklit ürünler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacaklar. Ayrıca yakalanan bütün taklit ürünlere el konulacak. Patent tasarım ve coğrafi işaret ihlali söz konusu olursa 1 milyon liraya kadar adli para cezası verilecek. Bu adli para cezasını ödemeyenler 3 yıla kadar hapis yatacak. Taklit ürünlere hapis cezasının ağır olacağı yönünde bir takım itirazlar geldi. Bizim bunu suç saymamız ve hırsızlık gibi görmemiz lazım. Eğer böyle görmezsek bizim fikri mülkiyet hakları, sınai mülkiyet haklarını konusunda insanları, bu işin içindeki insanları korumaksak, onların bunu yapmasının bir anlamı kalmayacaktır. Onun için bunu suç sayan bir yaklaşımla hareket ediyoruz." diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e yaptığı açılış konuşmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu tarafından günün anısına plaket verildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER