ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 01:57

Hamilelikte bunları yemeyin

Hamilelikte bunları yemeyin

Bebeğiniz için en iyisini istediğinizi biliyoruz. Peki, hangi besinlerden uzak durmak gerekir?


Hamilelikte beslenme en önemli noktalardan biridir.

Günlük vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için çeşitli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Fakat bazı gıdalar anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir.

Yüksek miktarda cıva içeren deniz ürünleri: Protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan deniz mahsulleri bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Ancak bazıları yüksek seviyede cıva içerir. Cıva, bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebilen ağır metallerdendir. Balığın boyu ve yaşı arttıkça içerdiği cıva miktarı da artar. Kılıçbalığı, köpek balığı ve uskumru Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından uzak durulması gereken balıklar listesindedir.

Pişmemiş veya az pişmiş yiyecekler: Çiğ veya az pişmiş deniz mahsulleri, balık ve et ve et ürünleri hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler arasındadır. Çiğ yumurta ve bununla hazırlanan soslar da tercih edilmemelidir.

Bu yiyecekler bakteriler nedeniyle zararlıdır. Normalde bu bakterilerle savaşabilen bağışıklık sistemimiz hamilelikte yenik düşebilir.

Pastörize edilmemiş gıdalar: Pastörize edilmemiş her türlü süt ve süt ürünü hamilelikte yasaklılar listesindedir. Bu besinler gıda zehirlenmesine neden olabilir. Feta, brie, blue cheese (mavi peynir), camembert gibi peynirler bu listededir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER