ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 11:44

Halka tatlı, baklavaya rakip oldu

Halka tatlı, baklavaya rakip oldu


Hatay'ın Erzin ilçesinde baklava fiyatlarını pahalı bulan vatandaşlar, halka tatlıya rağbet gösteriyor. Tanesi 50 kuruştan satılan halka tatlı, lezzetiyle de kendine hayran bırakıyor.

    İlçede her mevsim tüketilen halka tatlı, onlarca çeşidi çıkmasına rağmen eski cazibesini koruyor. Pastanelerde kilosu 20 – 30 TL arasında satılan baklavaya Erzin Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bir işletme halka tatlıyla rakip oldu. İlçede 30 yıldır tatlıcılık yapan Nazmi Karaca, halka tatlının ilçede en çok tercih edilen tatlı türü olduğunu söyledi. Tanesi 50 kuruştan satılan halka tatlıya büyük bir talep olduğunu ifade eden Karaca, ‘’Tatlılarımızın tümünü hazırladığımız karışıma sevgimizi de katıyoruz. Özellikle halka tatlı çok tercih ediliyor. Bunun dışında tulumba, Kemalpaşa tatlıları da ilgi görüyor.’’ dedi.

    Erzin’de 30 yıldır Gözde Tatlı adıyla hizmet verdiklerini ifade eden Nazmi Karaca, baklavayı pahalı bulan vatandaşların halka tatlıya yöneldiğini söyledi. Halka tatlının özellikle Hatay’da çok sevildiğini anlatan Karaca, “İlçe halkı aşırı zamlardan ve baklava türü tatlı ürünlerinde meydana gelen artış nedeniyle ihtiyacını halka tatlı alarak gidermeye çalışıyor. Halka tatlı hem bütçeye uygun, hem de lezzetli bir tatlı. Yöresel bir tatlımız olduğu için de bu tatlıdan vazgeçemiyoruz. Özellikle ilçeye gelen turistler, halka tatlı yemeden gitmiyorlar.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER