ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 14:08

"Halı dokumacılığını meslek haline getirmek istiyoruz"


AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Döşemaaltı bölgesinde kadınların iş gücü piyasası dışında kalmasının önüne halı dokumacılığıyla geçileceğini söyledi.

Milletvekili Enç, Antalya Kadın Kolları İl Başkanı Nezihe Tezcan ve Döşemealtı Koordinatörü Melahat Ergüney, Döşemealtı Kovanlık Halı-Kilim ve El Sanatları Uygulama Merkezi'ni ziyaret etti. Enç, Döşemealtı Kovanlık Halı-Kilim ve El Sanatları Uygulama Merkezi'nin, kadınların halı dokumacılığını meslek olarak benimsemesine katkı sağladığını belirtti. Enç, bu tür sanat merkezilerinin yaygınlaştırılarak, kadınların meslek sahibi ve istihdam alanı oluşturmada önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydetti.

Döşemealtı halılarını dünya gündemine taşıyacaklarını belirten Milletvekili Enç, "Döşemealtı halıları yüzyıllardır tahta tezgahlarda ve evlerde üretiliyor. Döşemealtı'nda halı dokumacılığının tüm özelliklerinin korunması, ulusal ve uluslararası alanda ekonomik ve turistik değer olarak tanıtılması ve bölgede iş gücü piyasası dışında kalan kadınların halı dokumacılığını meslek olarak benimsemesi amaçlanmaktadır. Kaybolmaya yüz tutmuş halıların yeniden canlandırılması amacıyla yola çıkılmıştır. Burada Antalya ve Döşemealtı yöresinin halıları dokunuyor. Bu projeye destek veren Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Döşemealtı Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER