ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 18:41

Halay çekmeyi öğrendiler

Halay çekmeyi öğrendiler

'Kırsal kalkınma ve tarımda küçük aile çiftçiliği-köylü tarımı' konulu 11. toplantı için Bitlis'in Tatvan ilçesine gelen STK, akademisyen, aktivist ve çiftçi, kurum ve kuruluşlardan oluşan grup, yapılan toplantının ardından bağlı köylere saha gezisi programı düzenledi.


 Kırsal Kalkınma Girişimi Grubu (KKG) üyeleri, Hüsnü Özyeğin Vakfı'nın kırsal kalkınma projeleri yürüttüğü Tatvan ilçesine bağlı Kavar havzasındaki Kolbaşı, Yassıca, Bolalan ve Dibekli köylerine saha ziyaretinde bulundu. Kırsaldaki köylüler, köylerine gelen gruba Kürtçe ve Türkça şarkılar eşliğinde halay çekmesini öğretti.

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, Kalkınma Merkezi, Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Kalkınma Derneği, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği ile Türkiye Kalkınma Vakfı öncülüğünde köy gezileri düzenlendi. Bu gezilerde kırsal kalkınmada küçük aile çiftçiliğinin yeri, insan hakkı olarak kırsal kalkınma ve onurlu yaşam, Türkiye’de ve dünyada küçük aile çiftçiliği ve yeniden köylülük, kırsalda küçük aile işletmelerinin önemi, Doğu Anadolu Bölgesi’nde küçük çiftçilik bağlamında tarım ve kırsal kalkınmada yapısal sorunlar ve çözümleri, DAKA illerinde küçük çiftçiliğin durumu gibi konulara yer verilerek guruplar halinde toplantılar yapıldı.

Yapılan toplantılarla ve programla ilgili konuşan Kırsal Kalkınma Girişimi (KKG) Üyesi Yonca Verdioğlu, Kırsal Kalkınma Girişimi Grubu'nun, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kırsal alanlarda faaliyet gösteren yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşları, akademisyen, aktivist ve çiftçi, kurum ve kuruluşlardan oluşan bir girişim olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER