ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 19:57

Hacıların kurbanları, 27 ülkede fakirlere dağıtılıyor


Suudi Arabistan Hac ve Vacip Kurbanlarından İstifade Etme Projesi, bu yılki kurban fiyatını 490 Riyal olarak belirledi. Bir kurban 131 dolar veya 100 avro ediyor.

Kesilen kurbanların etleri ise 27 ülkede fakir, ihtiyaç sahipleri ve mültecilere dağıtılacak. Geçen yıl Hac döneminde 16 milyon kurban eti dağıtıldı.

Suudi Arabistan'ın kurbanlardan istifade etmek için bir proje hazırladığını belirten İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmet Muhammed Ali, projeyi kurumunun idare ettiğini kaydetti.

Projenin, Hacıların kurbanlarını daha rahat kesmelerine olanak sağlayacağını dile getiren Ali, kurbanların Mina'da bulunan 8 mezbahanede kesileceğini belirtti. Mezbahanelerde Hac döneminde 2 milyonu aşkın koyun, deve ve sığırın kesilebileceğini anlatan Ali, kurbanlıkların Mekke, Medine, Mina, Müzdelife ve Arafat başta olmak üzere ülkenin değişik noktalarında satılacağını vurguladı. Kalkınma bankası başkanı, Banka ve internet yoluyla da kurbanlık satın alınabileceğine dikkat çekti.

Suudi Arabistan Hac ve Vacip Kurbanlarından İstifade Etme Projesinin 1983 yılında başladığını hatırlatan Ali, projede Suudi Arabistan yönetiminin aktif rol oynadığını vurguladı. Kurban kesimlerinde 40 bin kasabın görev aldığını ifade eden Ali, kurbanlıkların İslam kurallarına göre kesiminin uygun olup olmadığını denetlemek amacıyla 700 veteriner ile 600 din görevlisinin kesimlerde görev yaptığını belirtti.

Projenin ilk başladığı yıl 63 bin kurban kesildiğini dile getiren Ali, geçen yıl Hac döneminde 961 bin 829 kurbanın Harem bölgesinde yaşayan fakirlere dağıtıldığını, artan kurbanlıkların da Arabistan'da bulunan hayır kurumları ve 19 ülkeye gönderildiğini belirtti. Bakan, dağıtım işleminin İslam Kalkınma Bankasının gözetiminde yapıldığını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER