ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 11:19

Güvenli internet 1 yaşında


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından çocukların ve gençlerin İnternet dünyasındaki zararlı içeriklerden korunması ve İnterneti daha güvenli kullanabilmelerine imkan sağlanması amacıyla 22 Kasım 2011'de başlatılan Güvenli İnternet Hizmeti uygulaması 1 yılını doldurdu.
    
BTK Başkanı Tayfun Acarer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güvenli İnternet Hizmeti'nin, İnternet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcıların tercihine sunulan ücretsiz, talebe bağlı ve alternatif bir hizmet olduğunu hatırlatarak, bu hizmetten yararlanan bireysel abonelerin sayısının 1 yıl içinde 1 milyon 300 bini aştığını söyledi.
    
Güvenli İnternetin bireysel kullanıcıların yanı sıra ticari işletmeler ve kurumlar tarafından da tercih edildiğini belirten Acarer, ''İnternet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasına imkan sağladığı için ailelerin ve bireysel kullanıcıların yanı sıra çok sayıda ticari işletme de kurumsal olarak bu uygulamadan faydalanmaya başladı'' dedi.
    
55 bin kuruluş güveni seçti
    
Acarer, ticari işletmelerden gelen talepler doğrultusunda başlatılan kurumsal abonelik uygulaması kapsamında 55 bin kuruluşun Güvenli İnternet Hizmetine abone olduğunu kaydetti.
    
Güvenli İnternet Hizmeti'nin hiçbir zorunluluk ve kısıtlama olmadan tümüyle İnternet kullanıcılarının tercihine bağlı olarak sunulduğunu vurgulayan Acarer, bu hizmeti almak istemeyenlerin mevcut internetlerini kullanmaya devam ettiklerine dikkati çekti.
    
Acarer, şöyle konuştu:
    
''Güvenli İnternet Hizmeti'ne, abone olunan işletmenin İnternet sitesi üzerinden, çağrı merkezi aracılığıyla veya kısa mesaj (SMS) yoluyla kolay bir şekilde geçilebiliyor. Kullanıcılar, isteklerine göre 'çocuk' ve 'aile' profillerinden birini tercih edebildikleri gibi diledikleri an profil değiştirebiliyor veya Güvenli İnternetten çıkabiliyorlar. Bu uygulamaya geçmek için bilgisayara herhangi bir program indirmek gerekmediği gibi internet hızında da bir yavaşlama meydana gelmiyor.''
    
Güvenli İnternet Hizmeti    

Çocuk ve Aile Profilleri, internet kullanıcılarının talep ve ihtiyaçlarına göre aralarında psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından belirleniyor. Çocuk Profili, içeriği uzmanlarca belirlenen kriterlere uygun sitelerden oluşuyor.
    
Aile Profilinde ise Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişilebiliyor. Aile Profili, oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ayrı ayrı veya birlikte seçme imkanı sunuyor.
    
Uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde hazırlanan Güvenli İnternet profillerinde; kumar, uyuşturucu, terör, şiddet içerikli görüntüler, sağlık için tehlikeli madde temini, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, müstehcenlik, dolandırıcılık ve zararlı yazılım gibi içerikleri barındıran web siteleri bulunmadığı için kullanıcılar güvenli bir şekilde İnternetten yararlanabiliyor.
    
Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili gerekli bilgilere İnternetten ''www.guvenlinet.org.tr'' adresinden ulaşılabiliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER