ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 10:13

Güney Kore’de dershanecilik sil baştan!


Güney Kore’de göreve yeni başlayan hükümet dersane işletmelerinde düzenleme yapacak.

Güney Kore’de Park Geun-hye’nin devlet başkanı olması ile yeni göreve başlayan hükümetin ilk el atacağı konulardan biri de dersaneler. Planlama ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, veliler dersane ücretlerinden şikayetçi. Bu yüzden hükümet ücretlere müdahalede bulunmayı tasarlıyor. Aşırı yüksek eğitim ücretlerinin önünün kesilmesi için gayret edeceklerini söyleyen bakanlık yetkilileri, söz konusu düzenlemeyi yaparken dersane işletmelerinden oluşan bir komisyonla çalışmalarını yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bakanlıktan yapılan açıklama göre, yeni dönemde ders yasağının başlangıcı 11’den 10’a indirilecek. 7 farklı bölgedeki ‘Dersane Denetleme Ofisi’ sayısı 13’e çıkarılacak. Ruhsatsız dersanelere karşı daha sert önlemler alınacak.

Eğitim seviyesi yüksek olan Güney Kore’de hemen hemen her mahallede bir dersane bulunuyor. Sitelerdeki apartmanlarda butik dersanelerin olduğu ülkede, resmi rakamlara göre dersane sayısı 70 bin. Büyük devasa dersane zincirlerinin olduğu Güney Kore’de bunların toplam sayısı bilinmiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER